Kétezer éves titkokhoz merülhetünk alá Antalya partjainál

A török riviéra partjainál most nemcsak a türkizkék tenger vonzza a tekintetet, hanem az is, ami alatta rejtőzik. A nyári napfényben fürdő Adrasan öble közelében olyan leletre bukkantak a régészek, amely nemcsak tudományos szempontból jelentős, hanem azok kíváncsiságát is felkeltheti, akik utazásaik során a felfedezés élményét is keresik. 

A régészek által „kerámiahajónak” nevezett lelet kétezer éve nyugszik a tenger mélyén.  A késő hellenisztikus és korai római korszakból származó hajó rakománya – vörös mázas tányérok, tálak, tálcák – úgy maradt meg, ahogyan a kikötőből elindult: egymásra rakva, agyaggal óvva, szinte érintetlenül. A felfedezés jelentőségét jelzi, hogy Mehmet Nuri Ersoy, Törökország kulturális és turisztikai minisztere is alámerült, hogy testközelből lássa a mélység titkát.

Nem kell feltétlenül búvárruhát húznunk ahhoz, hogy részesei legyünk annak, amit a tenger mélye őriz. Kemer–Idyros térségében 2025-ben megnyitja kapuit a Mediterrán Víz Alatti Régészeti Múzeum, ahol a most feltárt kerámiák is helyet kapnak majd. 

Az Antalya Régészeti Múzeum is külön részt szentel a víz alatti felfedezéseknek, amelyeket idén nyáron este 10 óráig kereshetnek fel az érdeklődők az Éjszakai Múzeumok program keretében.

Forrás és részletek

ANTALYA MÚZEUMAIRÓL INFORMÁCIÓ ITT

Fotoğraf: Tunahan VAROL: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/akdeniz-kiyi-seridi-nden-ahsap-gemilerin-drone-goruntusu-29522050/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here