A világörögség része lett az ebru művészete

ebru_unescoAz ebru (márványozás) hagyományőrző művészete felkerült az UNESCO a világ szellemi kulturális örökségek listájára.

Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 2014 november 24-e és 29-e között az UNESCO otthonában, Párizsban, rendezte meg a Szellemi Kulturális Örökség Egyezmény Kormányközi Bizottságának közgyűlését. A döntés értelmében a hagyományos török művészetet, az ebru-t felvették “a világ szellemi kulturális örökségeinek” listájára. Az UNESCO közgyűlésén 190 ország volt jelen.

A döntést nagy izgalommal fogadta a miniatür és ebru művészet mestere, Suna Selma Koçal, aki később így nyilatkozott: “ Ma történelmi napot írunk. Török állampolgárként ennek a küzdelemnek a középpontjában állni, nagyon felemelő érzés. Az ebru művészetünk most már a világ szellemi kulturális örökségének listáján szerepel. A történelem soha nem fogja elfelejteni azokat az embereket, akik mindent megtettek ezért. Állva fogják megtapsolni őket. Egyetlen célunk az volt, hogy nemzetünk zászlaja itt loboghasson.”

Atilla Can ebru művész 2009-ben adta be kérvényét az UNESCO-nak és az ENSZ-nek, a hosszú küzdelem ezen a szép napon győzelemmel végződött. Kérelmében kifejtette, hogy szeretnék átadni az ebru művészetet a jövő generációjának, valamint védelem alá helyezni. Kérelmébe azt is belevette, hogy szeretnék, ha a világ minden év szeptemberének második szombatján megünnepelné a „ebru művészet világnapját”.

Atilla Can ebru művész a következőket mondta: “Idestova 6 éve, hogy ezen a projekten dolgozom. 2 évvel ezelőtt az UNESCO épülete előtt Párizsban megfogadtam magamnak, hogy ezt az épületet tetőtől talpig márványozással díszítem fel és megteszek mindent annak érdekében, hogy ez az egyedi művészet fennmaradjon a jövő számára. És most itt, Párizsban leng Törökörszág zászlaja. Jó érzés tölt el, mert úgy érzem, hogy valóra váltottam ígéretemet. Köszönetünket szeretnénk kifejezni a Kulturális Minisztériumnak és minden ebru művésznek az áldozatos munkájukért!”

2014-12-04
Betty Gün – Türkinfo