Törökországban több mint 30 nemzeti park, illetve természetvédelmi terület található. A térség a változatos növény- és állatvilágának és történelmi jelentőségű látnivalónak köszönhetően nagyon népszerű a turisták körében.
Cikksorozatunkban ezeket a nemzeti parkokat szeretnénk megismertetni olvasóinkkal.
*******
A mai részben a Balıkesir tartományban található Kuşcenneti Nemzeti Parkba látogatunk el.
A Kuşcenneti Nemzeti Park vagy más néven Madárparadicsom Bandirmától 20 km-re délnyugatra helyezkedik el, és közel 50 km-re északra található Balıkesirtől a Madár-tó mellett. A nemzeti parkot 1959-ben alapították, területe 64 hektár, az Európa és Ázsia közötti madárvonulási útvonal mentén fekszik. Többek között pelikánnal, gémmel, kanalas gémmel, kormoránnal, vadlibával, vadkacsával és különféle énekesmadarakkal találkozhatunk itt.
A park legegyszerűbben a Balıkesirt Bandirmával összekötő főúton közelíthető meg.
A tél végével a tó vize felmelegszik. Tavasszal a költöző madarak az északi területekről ide repülnek, fészket raknak, a fiókák kikelnek és itt nőnek fel. A nyár végén azután valamennyien felkerekednek, és visszatérnek a melegebb északi területekre. A hely egy világhírű madármegfigyelő terület is. A tavasztól nyárig terjedő időszakban 239 különböző madárfaj összesen 3 millió egyede él itt.
A Madárparadicsom egyik különlegessége, hogy 1976 óta négyszer kapta meg az Európa Tanács A-osztályú oklevelét az itt folyó természetvédelmi munka elismeréseként.
Madármegfigyelésre legalkalmasabb a márciustól júliusig terjedő időszak, valamint a szeptember és az október.
A parkon belül egy központi épület áll, ahol részletes információkat kaphatunk a madarakról. Az egyik különteremben 5 lcd tévén tekinthetjük meg a webkamerák által közvetített élőképeket. Ha tudományos kutatást szeretnénk végezni, ahhoz a park vezetőségének engedélye szükséges. A park területén egy megfigyelő torony is található, amelyet minden szükséges eszközzel felszereltek.
A Madárparadicsomban ugyan éttermek és szálláshelyek nincsenek, de a közeli településeken, például Sigirciatikben biztosan találunk megfelelőt.
Forrás: a török turisztikai hivatal honlapja
Kollár Kata – Türkinfo