Kilenc pontban Törökország: 9 olyan virág, mely csakis Törökországban található meg
Magyar igazságból három van, miként jókívánságból is, ha kifogjuk az aranyhalat. A cigányzenekar száz tagot számlál, hét mérföldes csizmával indulunk neki a nagyvilágnak, és a sárkánynak is illik mind a hét fejét levágni. A kilences pedig Törökország száma, legalábbis a Türkinfónál.
Sorozatunkban azt vesszük sorra, mi a 9 jó, ismert, ízletes, hazahozni-, hallgatni- vagy kóstolnivaló, sínen gördülő vagy fülbemászó… Összeállításunkban nem az objektivitás, hanem kimondottan az egyéni ízlés vezérelt bennünket. Legyen szó utazásról, irodalomról, gasztronómiáról vagy lakberendezésről, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat Törökországról – 9 pontban.
Törökországban közel 10.000 növényfajta található. Még döbbenetesebben hangzik ez a szám, ha hozzátesszük, hogy egész Európában (mind)összesen 12.000-féle növény él. Közel 3.000 olyan növényfajta ismert, mely csakis Törökországban – sokszor annak is csak egy szűk területén – található meg. Mivel az országon belül a sós tengeri levegőtől a fennsíkokon és a sztyeppéken át a magashegyi éghajlatig mindent megtalálunk, ezen nem is csodálkozhatunk.
Cikkünkben néhány olyan csodaszép virágot mutatunk be, melyet természetes élőhelyén csakis Törökországban találhatunk meg. Ha pedig az olvasók látnak egyet kirándulásuk során, ne felejtsenek el fényképet küldeni róla!
Az ismerkedést egy isztambuli virággal kezdjük. A hatalmas város a 18 millió ember mellett 2.500-féle növény otthona is, és közülük 58 faj csak Isztambulban – vagy annak körzetében – található meg.
Ez a borsóéhoz hasonló szárakon növő virág a város ázsiai oldalán – és a közeli területeken, mint Yalova, Kocaeli – található meg, bozótosokban, lombhullató erdős részeken. Védelem alatt áll, mert egyre fogyatkozik, de még nem ritkaság. Szára hosszan nyúlik, a levelek párosan nőnek, és sorban 3-7 sötét rózsaszín virág található rajta. Áprilistól júniusig nyílik. Latin neve: Lathyrus undulatus.
2İstanbul Kardeleni
Egy gyönyörű tavaszi csoda a hóvirág, mely mindannyiunk kedvence. Ezt a különleges fajtáját először 1893-ban Isztambulban figyelték meg, innen a neve.
A levelei jobban elterülnek a talaj felett és vaskosabbak, mint a megszokott hóvirág esetén, szirmain sokszor kis zöld minta figyelhető meg. Január és április között virágzik. Megtalálható még Bolu, Kocaeli, Bursa és Kırklareli területén. Latin neve: Galanthus plicatus subsp. Byzantinus. Másik elnevezése: Boğaz kardeleni.
3Termessos çiğdemi
Egy igazán különleges növényt mutatunk be, mely egyfajta krókusz. Egyedi a virágzási helye is és a védelmére szolgáló eszköz is: a tudósok minden egyes példányát GPS koordinátával jelölték meg. A kövek alatt megbúvó kis lila virágokat teljes pompájukban az őszi hónapokban láthatjuk, ha Termessos antik városába látogatunk. Ha figyelmesek vagyunk a történelmi helyen sétálgatva, a virág képét az ókori kövekbe vésve is megtalálhatjuk. Latin neve: Colchicum baytopiorum.
Ugyanitt meg kell említeni egy másik antalyai krókuszfélét is, melyet Prof. Dr. Asuman Baytop – világhírű botanikus és gyógyszerész – fedezett fel 1979-ben, így róla kapta az Asuman çiğdemi nevet.
4Anadolu Glayölü
Kép forrása: Ufuk Tiniay Facebook oldala
Magyarul nevezhetjük anatóliai kardvirágnak. A virágot körbevevő erdő is csak Törökországra jellemző, hiszen a kızılçam nevű fenyőféle is ott őshonos. A lila, rózsaszín virágokat márciustól májusig megtalálhatjuk a Földközi- és az Égei-tenger partvidékén, illetve Közép-Anatóliában is (Antalya, Aydın, İçel, İzmir, Konya, Muğla, Karaman). A mészköves talajt kedveli. Latin neve: Gladiolus anatolicus.
5Manisa Lalesi
Kizárólag a Manisa város felett magasodó hegyek oldalában, 1600-2000 m magasságban lelhető fel. Ezek a hegyek, fennsíkok a tavasszal ott nyíló tulipánokról híresek, külön botanikai-fotós túrákat szoktak szervezni a területre. Április-június között igazán érdemes odautazni. Hozzáérni, főleg letépni szigorúan tilos: a büntetés ezért közel 50 ezer líra, azaz 1,1 millió forint. Latin neve: Tulipa orphanidea.
A nevének első szava elárulja, hol találunk rá: Kappadókiában és Belső-Anatóliában. A soğan pedig hagymát jelent, így sejtjük, hogy hagymavirágról lehet szó. Valóban hasonlít a Magyarországon ismert, hosszú száron nőtt, óriási labdára emlékeztető, lilás virágra. A kappadókiai példányoknak is lila-rózsaszín színe van, hervadás során szirmai fehérbe váltanak. Némely mezőn számtalan példány nő és pompázik egyszerre. Latin neve: Allium Cappadocicum. Egyéb elnevezése: peri körmeni.
(Hivatalosan is közölhető fotót nem találtunk, nyugodtan keressenek rá a nevére, ha kíváncsiak a ritka virágra.)
7Yanar Döner
A nevét szó szerint így fordítjuk: tűzként ég és forog. Formája és színe igazolja az elnevezést: a legtöbbször tűzpiros, néha lila és rózsaszín szirmai szabályos körben helyezkednek el. A népnyelv úgy is nevezi: sevgi çiçeği (szerelem virág) vagy gelin düğmesi (menyasszony gomb). Ankara tartomány Gölbaşı települése mellett, ott is mindössze 1 km²-en található a természetben, emiatt fokozottan védett növény. Virágzása április utolsó hetében kezdődik, és egészen júliusig tart. Latin neve: Centaurea tchihatcheffii.
8Misk Soğanı
Forrás: Hasan Hüseyin Göker Facebook oldala
800-1920 méteres magasságban – főleg 1500 méter felett –, legelőkön, sztyeppéken és lejtőkön nő. Március-május között virágzik. Amasya, Niğde, Adana és Erzincan környékén található. Kellemes illata miatt gyűjtik és dísznövényként használják. Latin neve: Muscari Muscarimi.
9Sarıdudak
Forrás: Akın Erdoğdu (Erzurum) Facebook oldala
Szinte mindenki ismeri Van tartományban, a magas hegyekben található óriás, vörös fejét lefelé lógató ters lale nevű virágokat (Fritillaria imperialis). Bár sokan úgy hiszik, ez is egyedül Törökországra jellemző virág, ám ez nem így van, mert több közel-keleti országban is megtalálható. Ugyanezen növényi csoport – azaz a fordított, lefelé lógó fejű tulipánok – 41 fajtája található meg az országban, és ebből 17 csakis Törökországban őshonos.
Ezek közül az egyik legszebb – a Sarıdudak, azaz sárga ajak – Sarıkamış megye 2500 méteres hegyein kutatható fel. Latin neve: Fritillaria michailovskyi Fomin.