Ünnepeljük a nőnapot az isztambuli nők történetével!

A nemzetközi nőnap kiváló lehetőség arra, hogy a nőket méltassuk. De nemcsak úgy, hogy felköszöntjük őket egy csokor virággal, hanem ha arról is megemlékezünk, hogy valójában mit is ünneplünk március 8-án.

Azokat a nőket ünnepeljük, akik életük során hozzájárultak Isztambul fejlődéséhez, kulturális örökségéhez, s a város történelmének, vallásainak, háborúinak és forradalmainak útvesztőjében meghatározó szerepet töltöttek be. Két olyan intézményt is meglátogathatunk, ahol képet kaphatunk olyan női sorsokról, amelyeket a történelemkönyvek nem említenek.

Először is buszozzunk el Balatba, és töltsünk el egy kis időt az Isztambuli Női Könyvtár és Információs Központ épületegyüttesében. Bár feljegyzések nem rögzítik, az épület nagy valószínűséggel a bizánci korból származik – erre következtethetünk a szépen elrendezett vörös téglákból és a nagy boltíves mennyezetből. Az intézményt 25 évvel ezelőtt alapították azzal a céllal, hogy megörökítse a nők munkásságát az utókor számára, s az érdeklődők részére elérhetővé tegye. A könyvtár – nyitásakor – mindösszesen 100 könyvvel rendelkezett, jelenleg több mint 10 000 kötetnek ad otthont, számtalan folyóirattal és újsággal együtt. A falakat olyan művészek munkái díszítik, mint például a híres Gülsüm Karamustafa. A könyvtárat többnyire tudósok és kutatók használják, ugyanakkor lehetőségünk van nekünk is ide ellátogatni (bár nem árt, ha előtte telefonon érdeklődünk).

A könyvtár egyik legérdekesebb része a régi oszmán ​​és köztársasági időkből származó női folyóiratok gyűjteménye. Ezekből megtudhatjuk, hogy a nők már régóta hangot adtak elképzeléseiknek és fontosnak tartották, hogy tapasztalataikat másokkal is megosszák. Az általuk létrehozott művészetnek és szervezeteknek köszönhetően bepillantást nyerhetünk az isztambuli nők életébe 1859-ben, 1924-ben vagy akár 1997-ben. A könyvtár török és angol nyelvű látogatók előtt is nyitva áll, de ha nem beszélünk törökül, a könyvtár olvasószobája  nyugodt helyszínül szolgálhat, hogy elmélyüljünk annak lenyűgöző archívumában. Rendszeresen szerveznek rendezvényeket és kiállításokat is, melynek részleteit megtalálhatjuk weboldalukon.

Nyitva tartás: hétfőtől péntekig, 8-16.30 között

Cím: Kadir Has Caddesi No. 8, Balat;

T: +90 212 621 81 34;

web: www.kadineserleri.org

Ha Adalet Cimcoz, Anna Comnena vagy Nil Yalter neve nem tűnik ismerősnek, akkor valószínűleg még nem jártunk az Isztambuli Nők Múzeumában. Ez egy olyan online adatbázis, amelynek segítségével sok mindent megtudhatunk a török ​​nők életéről és munkájáról. Jusztiniánusz feleségétől, I. Theodora császárnőtől kezdve a punk művész Aylim Aslımon át a köztársaság egyik legkiemelkedőbb festőművésznőjéig, Sabiha Bozcalıig bezárólag megtalálhatóak itt életrajzi adataik.

Elég csak egy-két órát szörfözni a weboldalon, máris elénk tárul azoknak a török nőknek a hatása, amely gyakran a nagyközönség számára csak kevésbé ismeretes, vagy az idő múlásának köszönhetően a feledés homályba merült. Például Adalet Cimcoz, Isztambul első női galériatulajdonosa, a művészek pártfogója, akit a város középkori művészeti életének ápolójaként méltatnak. Öröksége ma is megfigyelhető a kortárs művészek – mint például Joana Kohen – munkájában. Anna Comnena viszont a 11. századi Konstantinápoly életének és korának élethű megörökítését tartotta szem előtt, mely információk a történészek számára ma már felbecsülhetetlen értékűek. A művész Nil Yalter pedig videót készített annak érdekében, hogy tiltakozzon a női nemiség patriarchális megközelítése ellen.

A Nők Múzeumában gazdag forrásanyagból meríthetnek mind a kutatók, mind az írók. Ezek az írások arról tanúskodnak mindenekelőtt, hogy a nők – a férfiak támogatásával vagy anélkül – milyen módon járultak hozzá Isztambul fejlődéséhez, a török történelemhez és a társadalom alakulásához. A buszon ülve vagy a szálloda medencéjénél fekve érdemes egy pillanatra megállni, és a weboldal segítségével felfedezni ezeknek a figyelemre méltó személyiségeknek az életét.

web: www.istanbulkadinmuzesi.org

Forrás: www.theguideistanbul.com

Fordította: Lukács Eszter – Türkinfo