2012-ben, első törökországi utazásom során jártam Demrében. Szent Miklós püspök templomához is ellátogattunk, ahol sok érdekességet megtudtunk a szent életéről.
Miklós a harmadik században, egy gazdag család gyermekeként született a kis-ázsiai Patara városban. Szülei egy járványban vesztették életüket, hatalmas vagyont hagyva rá. Az árva Miklós édesapja testvéréhez, a patarai püspökhöz került. 19 éves volt, amikor a nagybátyja pappá szentelte. Később a Sion kolostor apátja lett, majd az Antalyától kb. 100 km-re délnyugatra található Myra – a mai Demre – püspökévé választották. A szüleitől örökölt javakat szétosztotta a szegények között. Miklós 52 évig volt püspök. Életét a gyerekek tanításának és az emberiségnek szentelte. Bárki kérte, mindig segített. Jótetteinek híre messze földre eljutott. Sok csodálatos történet fűződik alakjához. Szent Miklós püspök többek között a gyermekek, a diákok, a nehéz körülmények között élők, a tengerészek, a kereskedők védőszentje.
A IV. században hívei templomot emeltek a tiszteletére Myrában. A mai Szent Miklós templom a VI. században épült, azonban a keresztény és arab háborúk során megrongálódott. A XI. század végén alakult ki a jelenlegi formája. Az időközben Oroszország védőszentjévé vált Miklós templomát II. Sándor cár 1863-ban megvásárolta és felújíttatta. Azóta orosz hívők ezrei keresik fel évente a kegyhelyet, akik a sírnál imádkoznak, és kisebb ajándékokat visznek a szentnek. Vannak olyan látogatók is, akik kis cetlire írják fel kívánságaikat és az üveglappal védett szarkofághoz csúsztatják be azokat.
A templom udvarába lépve egy hatalmas Mikulás-szoborral találjuk szembe magunkat, ami leginkább egy óriás csokoládé figurára hasonlít. A templomkertben, a bejárat közelében egy másik, Szent Miklós püspökről készült szobrot is felállítottak. A templom a járószint alatt több méterrel található, többször felújították és építettek is hozzá. A helyiségbe lépve megmagyarázhatatlan érzés járja át a látogatót. Hihetetlen, de a templom márványpadlózata az eredeti állapotában tekinthető meg. A falakon szenteket és bibliai jeleneteket ábrázoló restaurált festmények vannak. Három oldalsó folyosója közül kettő a déli oldalon, egy a kápolna keleti végén van, az emeletre az északi oldalhajóból lehet feljutni. Az épület közepén egy kőoltár áll, melyet négy törött oszlop vesz körül. A déli folyosón helyezték el két oszlop között Szent Miklós sírját, melyet 1087-ben olasz tengerészek feltörték, és elrabolták a szent csontjait.
És akkor most lássuk mindezt képekben is:
Kollár Kata – Türkinfo