Sudár Balázs: „Az európai kultúrában van egyfajta »kezdetfétis«”

Kép forrása: Sudár Balázs (Fotó: Jelen.media)

Történész, turkológus, emellett aktívan zenél és a hagyományőrző mozgalomban is részt vesz, a Magyar Történelmi Íjász Társaság alapító tagja. Kutatási területe a korai magyar történelem időszaka és a 16–17. századi török hódoltság története. 2012-től a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének (ma HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont) tudományos munkatársa. 2014 és 2019 között az MTA Őstörténeti Témacsoportját vezette. 2019 óta egyúttal a Budapesti Történeti Múzeum muzeológusa. Sudár Balázzsal egyebek mellett a honfoglalás koráról, mítoszokról, szimbólumokról beszélgettünk.

Egyáltalán nem úgy él, mint egy sokak által ideáltipikusnak gondolt „klasszikus” történész. A kutatómunka mellett lovagol, íjászkodik és régizenét játszik. Sőt, van öt gyermeke. Hogy fér meg ez a sok minden az életében?

Valójában nekem mindezek között nincsenek ellentmondások, és még csak különálló dolgoknak sem tartom őket. Ezek ugyanannak az életnek a különböző oldalai, a történészi munka pedig csak egyfajta megnyilvánulása ennek az életnek. A történelem kutatása egy megértési folyamat, amelyhez lényegében az élet minden területének a tapasztalatait fel lehet használni. A gyereknevelés is nagyon sok mindenre megtanítja az embert, de a lovaglásból is sokat lehet tanulni – persze nem feltétlenül kellenek ezek a tapasztalatok minden tanulmányhoz. Szóval én ezt egy rendszernek látom, aminek az elemei nemcsak hogy megférnek egymás mellett, hanem támogatják is egymást. Mindig az adott egyén habitusától függ, hogy hogyan szeret dolgozni. Én így szeretek. Persze azért ezek az életterületek ritkán vannak egyszerre hangsúlyosan jelen, inkább periodikusak: valami felerősödik, valami hátrább kerül. Mikor minek épp mekkora súlya van az ember életében.

Két vetülete is van egy ilyen életformának. Egyfelől a tudósi pálya, ami objektivitást igényel, amikor az érzelmeket háttérbe kell szorítani. De a zene, a lovaglás hat az érzelmekre, sőt nemegyszer spirituális, transzcendens élményt jelent. Hogy tudja ezt a két érzületet összefésülni? Nem hajlamos a romantikára?

Folytatás

Forrás: ujszo.com