Egy keresztrejtvény került elő Smyrnában, az ősi településen, ahol a mai İzmirt alapították. A keresztrejtvény egy bazilika falán látható, mely az ókori város piacterén áll, és görög szavakat tartalmaz, melyek fentről lefelé és balról jobbra olvashatók.
A smyrnai ásatások felelőse, Akın Ersoy beszélt a sajtónak a munkálatokról. A szakember kifejtette, hogy az ókori város 2500 éves lehet, ugyanakkor megjegyezte, hogy mindössze egy keresztrejtvényt találtak az egykori bazilika falán. Mint fogalmazott: „Ez úgy néz ki, mint egy akrosztikon. Ugyanazok a szavak lettek beírva az oszlopokba fentről lefelé és a sorokba balról jobbra is. Vagyis a szavak kétszer szerepelnek. A „logos” szó középen és a harmadik oszlopban is olvasható.”
Ersoy elmondta, hogy nagyon nehéz értelmet találni a keresztrejtvényekben, mivel személynevek is szerepelnek. Tudósok és történészek azt állítják, hogy ebben az időben a keresztény közösséget a rómaiak elnyomták, ezért ők találták ki ezeket a keresztrejtvényeket, hogy így üzenjenek egymásnak. „Mi viszont úgy véljük, hogy ez csak egy egyszerű keresztrejtvény, mert nagyon könnyű megfejteni. Itt a falak előtt standoknak kellett lennie, mivel ez volt a piactér. Ezek a leletek arról mesélnek nekünk, hogy az árusok a szabadidejükben hogyan szórakoztatták magukat a piactéren.”
A legfontosabb ókori kikötővárosoknak az agora (piactér) volt az egyik központja. A régészek felfedeztek számos leírást a falakon, melyek hajókról, a város életéről és gladiátorokról szólnak. Ersoy rámutatott arra is, hogy az ásatás során találtak olyan falakat is, melyekre szerelmes verseket írtak.
Forrás: Daily Sabah
Fordította: Somogyi Tamás – Türkinfo