Természetesen a legtragikusabb veszteség a 30 ezernyi – sajnos még nem is tudjuk pontosan mennyi – emberélet. Emellett más olyan értékek is elpusztultak a hatalmas természeti katasztrófa hatására, melyek szintén pótolhatatlanok.
Archeológusok tették közzé az elképesztő felvételeket arról, hogy az első anatóliai mecset a földdel vált egyenlővé.Még a bizánci időkben, 638-ban épült Antakyában a Habib-i Neccar Camisi, amelyet arab muszlimok alakítottak mecsetté, mikor átvették a környéken a hatalmat. Az első olyan ember nevét viseli, aki Antakyaban magáénak vallotta a hitet.
Ha megnézzük, milyen volt az épület egészen 2023. február 6. napjáig, átérezhetjük a veszteség mértékét.
Hasonlóan fájdalmas látni az iskenderuni Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi romjait.
Eredetileg az 1600-as években épült, hatalmas, 16 tartóoszloppal rendelkező létesítmény volt, mégsem tudott ellenállni a természet erejének.
Spanyol katonák egy csoportja érkezett hajóval a İskenderun kikötőjébe, és a helyi apácákkal közösen mentettek meg néhány szentképet és szobrot. A helyi katolikus közösség a menza épületét alakította át a megmaradt tárgyak segítségével, ahol együtt imádkoznak, ételt osztanak és reményt adnak egymásnak.
Iskenderun és Hatay arról is híres, hogy számtalan egyház képviselteti ott magát, békében megférnek egymás mellett. Sőt, alig pár hete – januárban – tartották ott az ún. Imahetet, amikor közösen imádkoztak. A tiszteletesek törökül, majd sorban örményül, olaszul, lengyelül és perzsául is elmondták imáikat.
Iskenderunban másik templom is a földrengés áldozata lett. Talán nem olyan súlyos a kár a İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi épületében, de szomorú látni a leomlott főfalat.
Az 1800-as években épült templom páratlan szépségű ikonokkal rendelkezik, remélhetően azok egy része biztonságban van.
Teljesen a földdel lett egyenlővé azonban az Antakya Protestan Kilisesi. Az eredetileg francia követségként használt épület 2000-ben nyitotta meg kapuit templomként.
Az 1830-as években építették Antakyában a zsinagógát, mely összeomlott a földrengésben.
Ráadásul a zsidó közösség elnöke és annak felesége a romok alatt életét vesztette. Şaul Cenudi egy 2016-ban adott riportban mesélte el, hogy az antakyai zsidóság története 23 emberöltőnyi múltra tekint vissza. A legtöbben 1942-ben kivándoroltak, mára egészen kicsire csökkent a közösség létszáma.
A Török Zsidó Közösség közzétette, hogy a zsinagógában található kézzel írott értékes Tórát más városba menekítették.
A halálesettel és az épületben keletkezett kárral a város zsidóságának 2500 éves története egyszerűen véget ért.
Erdem Éva – Türkinfo