Magyarországon még sosem látott török leletekre bukkantak – 5 könyv a török-korról

Kép forrása: hu.wikipedia.org

Az I. Szulejmán szultán mauzóleuma körül a nyáron újraindult régészeti munka során Magyarországon korábban még sosem feltárt, a középkori török elit körében használatos aranyozott evőeszközöket találtak a szakemberek. 5 könyvet ajánlunk, amiből megismerheted az Oszmán Birodalom történetét.

Mintha csak a Hunyadi-sorozat nemrégiben közzétett előzetesével hangolták volna össze a hírt, hétvégén izgalmas új leletanyagról számolt be a Szulejmán, török szultán mauzóleuma körül zajló kutatás vezetője.
Egy jelentős település romjai

Pap Norbert, a PTE történetiföldrajz-professzora a Zrínyi-napok keretében tartott rendezvényen felidézte, hogy már 2013-ban elkezdődött a környéken a szulejmáni sírkomplexum felkutatása, melyet 1903 óta hiába kerestek a kutatók.

A helyszínt 2014-ben sikerült azonosítani, 2015-ben pedig feltárták a türbe épületének, később a mellette álló dzsáminak, a halveti dervisek kolostorának maradványait, illetve a zarándokszállás, a katonai barakk és a palánkerődítmény romjait is sikerült fellelni.

Már a vizsgálatok korábbi szakaszában kiderült, hogy az 1573-76 között épült komplexum és erőd környezetében a későbbiekben egy jelentős városias település épült fel, amelynek lakói feltehetően a Balkánról érkező muszlim és keresztény telepesek voltak.

Értékes, ritka darabok

Az újabb vizsgálatok azzal a céllal indultak a nyáron, hogy meghatározzák az egykori oszmán település kiterjedését, szerkezetét, jellegét.

A kutatások azt mutatják, hogy a szulejmáni sírkomplexum körül elterülő, a 16. század második felében létrejövő zarándokváros, Turbék a kor viszonyai között igen jelentős, a korabeli Szabadkához, Kecskeméthez mérhető nagyságú, mintegy 70-80 hektáros, laza beépítésű település volt. Valószínűleg egészen a 18. század eleji eltűnéséig álltak az oszmán kori városban a téglából épült épületek, de a törökök kiűzése után az építőanyag-szükségletek miatt elbontották a létesítményeket.

A kutatások során a mindennapi élet számos nyoma került elő, így szép megmunkálású, értékes és ritka darabok, közöttük ékszerek, két arany- és több ezüstpénz is.

Pap Norbert kiemelte: Magyarországon eddig még nem fellelt, inkább csak a birodalmi központra jellemző tárgyak is előkerültek, így asztali étkezőkészlethez tartozó, a korban igen ritka, kifejezetten csak az elit körében használt oszmán evőeszközök maradványai is. Ezek azt mutatják, hogy Turbékon rendszeresen megfordultak az oszmán birodalmi elithez tartozó személyek is.

Folytatás

Forrás: konyvesmagazin.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here