Ködbe vész a Rác fürdő jövője

rac-furdoTöbb mint egy évtizede húzódik a patinás budapesti Rác fürdő felújítása és átadása, a beruházó cégek öncsődje óta a pénze után fut Budapest. Friss fejlemény, hogy a 2010-ben zárult rekonstrukció idejétmúlt, várhatóan az újabb renoválás is milliárdos tétel lesz. A fővárosi önkormányzat azon van, hogy mihamarabb megnyíljon a fürdő, de az ítélőszék malmai sem a lehető leggyorsabban őrölnek.

Továbbra is bizonytalan, mi lesz a 2010-re 8 milliárd forintból felújított Rác fürdő sorsa. Még az ezredforduló előtt született meg a terv a fürdő újjáépítéséről, ez alapján a 8000 négyzetméteres területen 14 medence, törökfürdő és az Ybl Miklós által tervezett zuhanycsarnok állhatna ma is 400 fős befogadóképességgel a látogatók rendelkezésére. Mindez a 67 lakosztályból álló, ötcsillagos szállodához hasonlóan meg is épült, de eddig egyetlen vendéget sem fogadott. Pedig amikor a fürdőt 2002 júliusában bezárták, eredetileg 2004. augusztus 20-i újranyitást ígértek. Mint ismeretes, a beruházás megvalósításával megbízott, s az átadás csúszásáért felelőssé tett Rác Nosztalgia Kft. 2012 szeptemberében öncsődöt jelentett, mert tulajdonosa, és egyben kezese, a Rác Beruházó Kft. fizetésképtelenné vált. A főváros 2013 őszén csődegyezségre jutott a Rác-csoporttal, amelynek alapja az volt, hogy a főváros megvásárolta a beruházó hiteltartozását. Ezért cserébe a cégcsoport vállalta a fürdő és a hotel megnyitását, illetve üzemeltetését. A Rác Nosztalgia Kft. azonban nem tudott eleget tenni a vállalásainak, mert újabb tartozásokat halmozott fel, adósságcsapdába került.

Hat éve üresen áll

A patthelyzet azóta is tart, a teljes rekonstrukción átesett komplexum ugyanis lassan hat éve üresen áll az I. kerületi Tabánban, napról napra romlik az állapota. Lapunk úgy értesült, olyan jelentős az amortizáció, hogy legalább négy-öt hónapos renoválás előzhetné csak meg az újbóli nyitást, ezek a munkálatok ráadásul mintegy 1,2-1,4 milliárd forintot is felemészthetnek. Pedig a budapesti gyógyfürdők kapacitásbővítése nem tűr halasztást, ahogy arról január 6-i számunkban elsőként beszámoltunk, a fővárosi fürdők és strandok újabb rekordévet könyvelhettek el, 2015-ben ugyanis 3,9 millió látogatójuk és 10 milliárd forintot meghaladó bevételük volt. Budapest azonban az ügyben egyelőre nem tehet mást, mint hogy próbálja menteni a menthetőt.

A cikk folytatása >>>

mno