Kétségbeesetten keresik a túlélőket, óráról órára csökken az esélye, hogy a mentőegységek élve húzzanak ki valakit a romok alól

Kép forrása: www.pikrepo.com

A törökországi és szíriai földrengés után az infrastruktúra megrongálódása nehezíti a humanitárius segélyek célba juttatását, a magyarok azonnal munkához akarnak látni, amint a helyszínre érnek.

Az utórengések, a fagyos hőmérséklet és a megrongálódott utak hátráltatják a mentőket, hogy elérjék a hétfői, 7,8-as erősségű földrengés miatt a romok alá szorultakat Törökország déli részén és Észak-Szíriában. A hivatalos adatok szerint a halottak száma már átlépte az hatezret, a sebesültek száma 25 ezerre tehető, de még rengetegen lehetnek a romok alatt. Az Egészségügyi Világszervezet arra figyelmeztetett, hogy az áldozatok száma meghaladhatja a 20 ezret. Recep Tayyip Erdogan török elnök keddi televíziós beszédében három hónapos rendkívüli állapotot hirdetett a földrengések sújtotta tíz, dél- és délkelet-törökországi tartományban, egyúttal katasztrófaövezetté is nyilvánította a térséget.

A halálos áldozatok száma közép-európai idő szerint kedd éjfél körül legkevesebb 7726-nál tartott. Fuat Oktay alelnök közlése szerint Törökországban 5894 halottról és 34 810 sebesültről tudnak. Eközben Szíriában összesen 1 832 halottról és 3849 sebesültről tettek bejelentést a hatóságok.

Szíriában a legkritikusabb a helyzet, ahol a 11 éve tartó polgárháború már eddig is hatalmas károkat okozott. –Az infrastruktúra tönkrement, azok az utak, amelyeket a humanitárius segélynyújtásokhoz használtunk megrongálódtak, az internetkapcsolat akadozik, általános az üzemanyaghiány. Nincsenek megfelelő munkagépek, amelyekkel a romokat lehetne eltakarítani, a mentők gyakorlatilag puszta kézzel dolgoznak” – mondta el-Mostafa Benlamlih, az ENSZ Damaszkuszban állomásozó koordinátora a Reutersnak. Mohammad Hammoud, a norvég vöröskereszt szíriai vezetője elmondása szerint tárgyalások folynak arról is, hogy egy segélyfolyosót nyissanak a kormány által ellenőrzött országrészen át a földrengés sújtotta területekre. A polgárháború, az aszály és a kolera sújtotta Szíria lakóinak csaknem 90 százaléka szegénységben él, és több mint 50 százalék szorul humanitárius segélyre.

Folytatás

Forrás: nepszava.hu