Van az úgy, hogy egy remek kezdeményezés olyan alkotást hoz létre, mely örök változást hoz. Így történt ez Isztambul egyik kerületében, Yeldeğirmeniben is.
A kerület neve azt jelenti: szélmalom. I. Abul-Hamid szultán 1774-1789 között építtetett ide négy szélmalmot, hogy ellássák liszttel a lakosságot. Idővel ez a kerület élettel teli városrésszé vált. Úgy tartják, ez Isztambul első olyan kerülete, melybe emeletes lakóházak épültek.
Az épületek a falfestmények által lassan műalkotásokká alakultak. Mindez 2012-ben kezdődött, amikor először rendezték meg az Isztambuli Falfestmény Fesztivál (Mural İstanbul Street Art Festival). Valami elkezdődött, mely végeérhetetlen folyamatot indított el, és ezzel nyert mindenki: Isztambul, a kerület, az ott élők, az oda látogatók és nem utolsósorban a művészek. A fesztiválokon – melyet 2019 augusztusában nyolcadik alkalommal rendeznek meg – Kadiköy utcáit, üres házfalait közel 40, a világ minden tájáról érkező művész varázsolta múzeummá.
Yeldeğirmeni tömegközlekedési szempontból Isztambul egyik legszerencsésebb kerülete. Érkezhetünk komppal, busszal, minibusszal, vonattal. Mióta a Marmaray megépült, egy forgalmas átszállópont is került ide, így az Ayrılıkçeşmesi megállónál átszállhatunk a Kadıköy–Kartal metróra. Az utolsó 5 évben nagy változáson átmenő kerületben a dráguló bérleti díjak miatt a régi üzletek bezártak, és kávézók, egyéb vendéglátó intézmények nyíltak. Valószínűleg a régi malmok idejéből eredően feltűnően sok a pékség. Mindezek mellett számos történelmi épületet és kutat találhatunk. Így akár egy egész napot eltölthetünk itt nyílt színi múzeumi sétával és kávézgatással.
Kezdjük a látogatást az oszmán időkből származó Ayrılıkçeşmesi nevű kútnál. Nevének jelentése megmutatja korabeli jelentőségét is: az elválás kútja. A keletre induló utak kereszteződésében volt, illetve innen indultak a zarándokok Mekkába vezető útjukra. Bár a közelmúltban kissé felújították, mégsem olyan állapotban van, mint azt történelmi jelentősége alapján megérdemelné.
A kerület lakosságának színes összetételét mutatja, hogy minden nagy vallás követője megtalálhatja itt a saját hitének megfelelő épületet. A Rasimpaşa dzsámit különleges formája miatt is érdemes meglátogatni. Az Ayios Georgios ortodox templom kertjében található harangtorony harangját a híres samatyai Zilciyan mestere öntötte. A Hemdat İsrael zsinagóga az egykor nagyszámú zsidó lakosságot szolgálta. A Notre Dame du Rosaire nevű katolikus templomot felújításra szoruló állapotban vásárolta meg Kadiköy önkormányzata a korábbi tulajdonos francia paptól, és teljes felújítását követően iskolát nyitottak az épületben.
Az 1900-as évek elején épült lakóházak közül sok nagyon jó állapotban van az állagmegőrzési munkálatok miatt. A történetüket, építtetőjüket tekintve pontosan olyan vegyes képet láthatunk, mint a templomok esetében. Zsidók, örmények építtettek sokat, és török családok is, de kevesebbet. Az egyik legszebb a Süreya Demirciyan ház, mely egy gazdag örmény család tulajdonában volt. A tervezőt nem ismerjük, de azon sem csodálkoznék, ha magyar lenne, mert az épület nagyon emlékeztet néhány budapesti lakóházra.
A kerület népszerű az utazni vágyók, művészetkedvelők körében, így feltérképezték helyettünk a területet. Bloggerek, utazók osztják meg velünk élményeinket és információikat. Az általuk és az önkormányzat által készített térképek segítik barangolásunkat.
Ha nem tudunk személyesen eljutni Yeldeğirmenibe, de látni szeretnénk az utcákat, épületeket, falakat, melyek ebben a különleges kerületben találhatóak, íme egy videó, amelynek segítségével kicsit belekóstolhatunk a hangulatba.
Forrás: seyahatimgeldi.com
A cikkünkhöz felhasznált információk forrásai, illetve további fotók lelőhelyei: seyahatimgeldi.com, themagger.com, bayaiyi.com. Utcánként megadott lista a felkeresendő helyekről: yolaciktimbikere.com.
Erdem Éva – Türkinfo