2 nagyobb padlizsán
2 fej vöröshagyma
1 paprika
4 db paradicsom
3 gerezd fokhagyma
Olívaolaj
Egy csokor petrezselyem
Só, bors, kakukkfű, fahéj, majoránna, római kömény, csipetnyi cukor
A megmosott padlizsánok két végét levágjuk, majd csíkosra hámozzuk. Sós vízbe tesszük legalább negyed órára. Ezután alaposan leitatjuk róla a nedvességet. Egy mélyebb serpenyőben étolajat melegítünk, ebben átsütjük a padlizsánok minden oldalát addig, míg a húsuk megpuhul. Papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olaj lecsurogjon.
Ezalatt elkészítjük a tölteléket. Kevés olívaolajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát. Közben összezúzzuk a fokhagymát, felkockázzuk a paprikát és a paradicsomot is, melyről előzetesen lehúzzuk a héját. Először a fokhagymát dobjuk rá, majd, amikor már érezni az illatát, jöhet a paprika. Egy-két perc után a paradicsom következik. Csipetnyi cukorral elvesszük a savasságát, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint illatosra fűszerezzük. A petrezselymet finomra vágjuk.
A sütőt előmelegítjük. Egy tepsit kikenünk olívaolajjal. Beletesszük a padlizsánokat, melyeket késsel hosszában felvágunk, kézzel szétnyitjuk, hogy tölthetőek legyenek. Kissé megsózzuk, beleszedjük a tölteléket. Ha a töltelék több levet engedett, azt locsoljuk a padlizsánokra, ha nem, akkor két evőkanál sűrített paradicsomot engedünk fel kb. 2 dl vízzel, sózzuk, és ezt öntjük a padlizsán tetejére. Meghintjük a petrezselyemmel. Megspricceljük olívaolajjal, majd forró sütőben átsütjük. Fokhagymás joghurt szósszal, melegen rizzsel főfogásként, de hidegen, előételként is fogyaszthatjuk.
2014-09-18
Szegedi Ági / Türkinfo