Ezt kérdezi az ellenzék Törökországban, ahol a gazdasági válság már évek óta csökkenti az életszínvonalat és Erdogan népszerűségét.
Erdogan szerint három veszély fenyegeti Törökországot: a kamatláb, az infláció és a líra árfolyama. Erre hivatkozva adott el a nemzeti bank 128 milliárd dollárt a devizatartalékból, de az ellenzék szerint valójában kormányközeli cégeket mentettek így meg a csődtől – írja a Bloomberg.
Erdogan szerint az ellenzék állítása hazugság. Ugyanakkor elismerte, hogy valójában 165 milliárd dollárral csökkent a nemzeti bank deviza tartaléka 2019-ben és 2020-ban.
Mi történt valójában?
2018-ban a líra új válsággal nézett szembe, és ezt a nemzeti bank óriási dolláreladásokkal próbálta meg ellensúlyozni. Ezt a politikát egészen tavaly novemberig folytatta a nemzeti bank, melynek élén Berat Albayrak, a szultán veje állt. Ő korábban pénzügyminiszter is volt, de külföldön nem becsülték sokra, mert a vádak szerint szolgalelkűen követte apósa ellentmondásos utasításait.
Erdogan, aki a múlt hónapban rúgta ki a legutóbbi nemzeti bank elnököt, most közölte pártjának vezérkarával, hogy a jövőben is fenntartja a jogot, hogy a nemzeti bank devizatartalékának eladásával támogassa a gazdaságot illetve védelmezze a török lírát.
A török elnök szerint a nemzeti bank 30 milliárd dollárt költött a fizetési mérleg hiányának enyhítésére, miközben 31 milliárd dollár értékű tőke áramlott ki Törökországból. Ezen felül 54 milliárd dollár értékben vettek „a hazai vásárlók” a nemzeti bank deviza és arany készleteiből.
Kik voltak ezek a hazai vásárlók? Erről nem árult el semmit sem és az sem könnyíti a helyzetet átlátni akarók helyzetét, hogy a nemzeti bank – Erdogan útmutatását követve – 2014 óta nem ad ki jelentéseket. Április elején a pénzügyminiszter ugyan felszólította a nemzeti bank új kormányzóját, hogy tegyen közzé megbízható adatokat, de azóta sem történt semmi.
Forrás: hvg.hu