Flesch István: Már régóta nem Törökország „Európa beteg embere” – de mintha Ankarának mégis lenne egy „betege”

Az ANF kurd hírügynökség viszont török nyelvű adásában a PKK-gerillák főhadiszállására hivatkozva három hónapos összesített hadijelentést hozott nyilvánosságra. Eszerint a kurd felkelő harcosok augusztus–szeptember–október hónapokban ártalmatlanná tettek, megöltek 1736 török katonát és rendőrt, közöttük 21 magas rangú tisztet, megsemmisítettek 120 páncélozott katonai gépjárművet, közöttük 4 tankot. Ezekben a harcokban elesett 214 gerilla, hatan pedig az ellenség fogságába estek. A PKK hírügynöksége gyakran beszámol elesett harcosok azonosításáról, a tiszteletükre tartott emlékünnepségekről. Ilyenkor közli igazi családi és harci nevüket, valamint fényképüket is. Az ANF hadijelentéseinek adatai feltételezhetően eltúlozzák a török veszteségeket. Lehet, hogy erősen. De mégis beszámolnak valamiről, ami a világ számára jelenleg mintha nem is létezne. Kiderült, hogy a médiumok még egy háborút is lényegében el tudnak hallgatni. Szomorú tanulsága ez korunknak. Még akkor is, ha tudatosítjuk, hogy a törökországi kurd háborún kívül vannak még más súlyos problémák, véres konfliktusok is, éppen a törökök szomszédságában, ott is az ő részvételükkel, amelyek valóban elterelhetik a fő figyelmet.

Arról is mindenképpen „illett” volna beszámolni, hogy ezekben a napokban Párizsban, Brüsszelben, Bernben és Lipcsében mekkora kurd tüntetések zajlottak, zajlanak, tiltakozásul a törökországi letartóztatások, elsősorban a HDP-vezetők bebörtönzése ellen. A felvonulók a közvéleményt Erdoğan általuk „fasisztának” bélyegzett politikája ellen igyekeznek mozgósítani. A tömegben mindenütt feltűntek Öcalan-portrék, valamint a bebörtönzött kurd képviselők arcképei.

Arról viszont nem a kurd gerillák sajtóirodája, hanem a BBC török szerkesztősége küldött jelenést, hogy egy brüsszeli perben olyan bírósági határozat született, amely szerint a PKK Törökországban fegyveres harcot vív, s ebbeli tevékenységével nem meríti ki a terrorista bűncselekmény fogalmát. Ezzel szemben a főügyészség fenntartotta magának a fellebbezés jogát.

Ez egy tíz éve húzódó bírósági ügy, amelynek kezdetén Belgiumban vádat emeltek a PKK egyik alakulatának két vezetője, Zübeyir Aydar és Remzi Kartal, valamit 36 más tagja ellen, akiket annak idején a török hatóságok kérésére vettek őrizetbe. Az ügyészség ennek alapján eredetileg terrorcselekmények elkövetésének, fizikai erőszakkal kizsarolt adóztatásnak és a terrorszervezet anyagi hasznára folytatott okmányhamisításnak és kábítószerrel való üzérkedésnek a bűnét rótta terhükre. Akkoriban Európa-szerte több ismert értelmiségi tiltakozott fogva tartásuk ellen, arra hivatkozva, hogy az ilyen eljárás hátrányosan hat a kurdkérdés békés megoldásának keresésére. A vádakat most elejtették.

Mélyen elgondolkodtató eset. Sok vonatkozásban is…

Flesch István – Türkinfo
2016. november 21.