A Nemrut-krátertó

A Nemrut-hegy lenyűgöző hely, nem csak tengerszint feletti magassága, de különleges geomorfológiája miatt is. A tudósok szerint máig is aktív vulkanikus hegy.

Nem szabad összekeverni a Törökország Adıyaman tartományában található Nemrut-heggyel, mely a nagyméretű kőszobrairól ismert. A Nemrut-krátertó, a világ második legnagyobb krátertava, még felfedezésre vár. Bár az Európai Bizottság „Kiváló Európai Desztinációk” (EDEN) projektében is szerepel, mégis Kelet-Anatólia rejtett kincsei között tartják számon.

A Bitlis tartományban található Nemrut-krátertó az alternatív turisztikai desztinációk (a tömegturizmus negatív hatásait csökkenteni kívánó új utazási típus – A ford.) között szerepel. Több ezer helyi és külföldi keresi fel minden évben, akik az érintetlen természet közelségére vágynak.

A Nemrut-hegy vulkanikus tevékenységének következtében 5 krátertó alakult ki a térségben. A Nemrut-krátertó átlagos mélysége 100 méter, a környező terület tengerszint feletti magassága 4 méter.

A kráter fordított kúp alakú képződmény, felső részének átmérője 46 km, míg alsó részén 36 km széles. A 2800 méter magasságban található krátertórendszer 5 kisebb hideg  és forró vizű tóból áll,  jégbarlangok, gőzkémények is láthatók itt, és a madarak kedvelt költőhelye.

Ez a természeti csoda megfigyelőteraszokat, nemzeti parkokat és túraútvonalakat is kínál az érdeklődők számára.

Egy hétfős tudóscsoport az egyedülálló földrajzi formákat vizsgálja jelenleg is. Azt szeretnék elérni, ha a terület felkerülne az UNESCO Globális Geopark listájára.

Forrás: Daily Sabah

Kollár Kata – Türkinfo