A Bodrumban hagyománynak számító tevebirkózó-bajnokságra készülnek a tevék, amelyet december 14-i kezdettel rendeznek meg, ám ez az év leghidegebb időszakának a kezdetét is jelenti a régióban.
A tevebirkózó versenyek során az állatok nem szenvednek sérüléseket, nyilatkozta a döntőbíró és tevetulajdonos Ali Akgün.
A nyugati Muğla tartomány Bodrum kerületének tevéi már javában készülnek a megmérettetésre, amely mindig a téli hónapokban zajlik. A felkészülés folyamatát „havutlamának” nevezik.
Az okleveles bíró, és tevetulajdonos Ali Akgün elmondta, hogy régen teherhordásra és utazásra használták a tevéket ebben a régióban. „Ezeket a jószágokat még a hozomány szállításánál is alkalmazták” – mondta.
„A tevéket mindenki jól ismeri, mivel a hagyomány szerint ők vitték a hozományt, viszont az autók használata miatt manapság ez a tradíció feledésbe merült. Számunkra a tevebirkózás a kultúra része, mely rengeteg érdeklődőt is vonz, a vendégek száma háromezret is meghaladja. Semmilyen más tradíció vagy látványosság nem tud összehozni ennyi embert egyszerre, sem Antalyában, sem Çanakkaléban, sem Aydınban, sem más tartományokban. Az emberek jegyet vesznek és támogatják ezt az ünnepséget.”
Nem harc, hanem birkózás
A tevék szorgalmasan készültek az idei tevebirkózó verseny eseményére is, mondta Akgün, majd hozzátette, egy teve legfeljebb 14-szer vehet részt ilyen megmérettetésen.
„ A tevéket mi gondozzuk a nyár folyamán, melyek most már készen állnak a versenyre. Számos tevének már elkezdődött a párzási időszaka, ám egyes állatoknak még nem” – mondta.
Jó néhány állatvédő tiltakozott a tevebirkózás ellen, de Akgün azzal érvelt, hogy a tevék csupán mérkőznek, és nem harcolnak egymással.
Elmondta, hogy a versenyek során nem megengedhető a sérülés. „A mérkőzések látványos előadás, lényegében szórakoztató showműsor a nézők számára. Mint ahogyan minden nemzet saját kultúrájával mutatkozik meg, ezzel mi is saját hagyományainkat szeretnénk megőrizni. Számunkra nem az anyagiak az elsődlegesek.”
Egy másik tevebirtokos, Mustafa Akgün elmondta, hogy a tevék farkára csengőt kötnek, hogy birkózás közben zajt csapjanak. Hozzátette, hogy a tevék gondozása rendkívül nehéz dolog.
„A tevék tulajdonságai teljesen különböznek más állatokétól. Még soha nem láttam a tevéhez hasonló háziállatot. Nem hasonlítanak a birkára, szamárra, lóra vagy szarvasmarhára sem. Ha sok táplálékhoz jutnak, zsírt raktároznak el, amit majd akkor használnak fel, amikor élelemszűkében vannak.” – mondta.
Akgün elmondta, a tevék képesek felismerni a vetélytársaik startégiáját, ráadásul önállóan készülnek a versenyekre is. „Mi csak segítjük őket, gyakorlatokat végeztetünk velük. A tevék december 14. után már készen állnak a megmérettetésre, az év leghűvösebb szakaszában.”
A tevék rendszerint az első körökben még nem oldódnak föl, de egy bizonyos szintet mindegyik elér a harmadik forduló után.
Forrás: hurriyetdailynews.com
Fordította: Mező Anikó – Türkinfo