
Császárkori lelet került elő egy magánház kertjéből Törökországban. A női alak mellett a „Tryphe” felirat olvasható, ami a római luxus és bőség szimbóluma, ez pedig új fényt vet a térség hellenisztikus múltjára és Zile városának történelmi jelentőségére.
A törökországi Közép-Fekete-tengeri régióban, Tokat tartományban egy ház kertjében végzett illegális ásatást követően a hatóságok egy mozaikot foglaltak le. A leletet még nem vizsgálták részletesen, de a díszítőmotívumok – guilloche-csomók és hullám minták –, valamint a stílus alapján, a római császárkorból származik.
Szibarita bőség vagy ptolemaioszi filozófia?
A mozaik egy nőalakot ábrázol, aki finom ruhát és drágaköves ékszereket visel. Az asszony mellett görög felirat olvasható: „ΤΡΥΦΗ” – azaz Tryphe –, amely luxust vagy kényeztetést jelent. A császárkori Róma történetírói és filozófusai számára ez a fogalom negatív jelentéssel bírt, mivel a bőség és mértéktelenség az erkölcsi romlás szimbóluma volt. Ennek elrettentő példája a szicíliai görög kolónia, Sybaris bukása – innen ered a „szibarita” kifejezés, amellyel az élvezetek hajszolásában megnyilvánuló dekadenciát jellemezték.
A hellenisztikus és a római kor görög kultúrájú területein azonban a „Tryphe” fogalmát pozitívabban értelmezték. Az élvezet az élettel („bios”) összefonódva kellemes, gondatlan életformát jelentett. Egyiptom ptolemaioszi uralkodóinak idején ez az életmód kormányzási filozófiává fejlődött: a nyilvános bőség és a legkisebb szeszély vagy vágy kielégítése uralkodói gazdagságukat és isteni hatalmukat hirdette. A Zilében felfedezett mozaik tehát inkább az élvezetes, könnyed élet dicséretének tekinthető, nem pedig az erkölcsi züllés allegóriájának, amely Sybarist vagy a ptolemaioszi hivalkodást jellemezte.
A tartományi csendőrség a múlt héten razziát tartott az ingatlanon, miután bejelentést kaptak arról, hogy az egyik fosztogató videót tett közzé a közösségi médiában, amelyen saját törvényszegését mutogatta. A férfi élőben közvetítette az illegális ásatást, és a felvételen egy cetlit is felmutatott, amelyen szerepelt a helyszín, a dátum és a keresztneve: „Tokat, 2025.04.08, Memet”.
A banda már kapcsolatba lépett külföldi partnereivel, hogy megszervezzék a mozaik eladását, habár annak kiemelését még be sem fejezték. Amikor a csendőrök megérkeztek, a gyanúsítottak megpróbálták zsákokkal letakarni az ásott gödröt, de mivel az egész akcióról videófelvétel készült, ez a „ravasz” trükk nem járt sikerrel. A négy gyanúsítottat letartóztatták.
Forrás: mult-kor.hu