Hétfőn már két 5 magnitúdójú földrengés is kipattant, a turisták mellett sok helyi lakos is igyekszik elhagyni Szantorini szigetét. Mi okozza ezt a napok óta tartó erős földregésrajt és lehet-e ennél rosszabbra is számítani?
Az elmúlt néhány nap felerősödtek a január 27-én megindult földrengések az Égei-tengeren lévő Szantorini sziget közelében, több mint 200 földrengés pattant ki a hétvégén, több tucat esetben ezek erőssége meghaladta a 4-es magnitúdó fokozatot.
A rengések a szigettől északkeletre, mintegy 20-30 kilométer távolságban pattannak ki, a hipocentrum, azaz a kőzetelmozdulás mélysége többnyire 2 és 10 kilométer közötti, de van néhány nagyobb fészekmélységű rengés is. Szantorini nevét hallva a legtöbben a 3650 évvel ezelőtti vulkánkitörésre gondolnak és a jelenlegi földrengésrajt is automatikusan egy esetleges ilyen esemény előjeleként veszik. A földrengések elemzése és a földtani háttér azonban ezt nem támasztja alá, ugyanakkor megnyugvásra sem ad okot: ez a térség,
az Égei-tenger a Föld egyik legaktívabb területe, ahol pusztító földrengés és vulkánkitörés egyaránt történhet – írja a 24.hu-nak megküldött elemzésében Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus professzor, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézetének vezetője.
Kőzetlemezek mozognak, ütköznek
Az Égei-tenger medencéje és annak környezete Európa leginkább földrengés veszélyeztetett területe, ahol akár 8-as magnitúdójú földrengés is előfordulhat és ahol szinte nincs nap, hogy valahol ne pattanjon ki egy földrengés. Ennek két fő lemeztektonikai oka van:
Az Afrikai-kőzetlemez északi irányú mozgása és északi irányban az Eurázsiai-kőzetlemez alá való bukása (szubdukciója), valamint az alábukó kőzetlemez lassú hátragördülése, a szubdukciós ív hátrálása. Ez az Égei-tenger medencéjének déli részét érinti leginkább.
Az Anatóliai-kőzetlemez nyugati irányú mozgása a hírhedt Észak-Anatóliai törészóna mentén, ami szintén széthúzásos, azaz extenziós feszültséget kelt. Ez alapvetően az Égei-tenger északi medencéjére van fő hatással. A jelenlegi földmozgások alapvetően az első eseménysorral kapcsolatosak.
Forrás: 24.hu