Egy dolgot lehetetlennek tekintek a cikk megírásakor. Mégpedig, hogy be tudjuk mutatni az összes hercegnőt, aki napjainkban is él, vagy a közelmúltban még köztünk járt.
Az oka: az 1299–1922 között, azaz több mint 600 évig uralkodó 36 oszmán szultán családfája igen terebélyes. Felületes történelem tudásom birtokában is bizton állíthatom, hogy a rengeteg feleség és gyermek leszármazottja, örököse igen nagy számot jelenthet.
A legtöbb ehhez hasonló cikk úgy emlegeti őket: Hürrem unokái. Azt gondoltam, ez túlzás, hiszen hány felesége volt egy-egy szultánnak és sokszor az intrikák miatt nem is egyenes ágon kerültek a trónra. A családfát megvizsgálva azonban láttam, hogy I. Szulejmán után Hürremmel közös fia, II. Szelim került a trónra, és ez a vonal olyan erősnek bizonyult, hogy végigvonult a birodalom bukásáig.
Az utolsó szultánt, VI. Mehmedet fokozatosan fosztották meg jogaitól 1918-tól kezdődően, majd amikor 1923-ban kikiáltották a Török Köztársaságot a birodalom teljesen megszűnt. A dinasztia akkor élő tagjait száműzték. Néhányan az itt bemutatott hercegnők közül ekkor hagyták el az országot, mások pedig csak elődeik elmeséléseiből hallottak ezekről a napokról.
Ismerkedjünk meg néhány oszmán hercegnővel, és történetükkel.
1. Hanzade Özbaş
Nagymamája, Ulviye szultána, aki Vahideddin szultán, más néven VI. Mehmed, azaz a birodalom 36., utolsó szultánjának lánya. Édesanyját száműzték, de egy házasság révén 1945-ben visszatért Törökországba. Hanzade Özbaş hercegnő 1953-ban, Izmirben született.
Iskolás éveiben, egy bemutatón saját ük-ük nagymamáját, Hürremet alakította. Később szüleitől egy hotelt örökölt Kuşadası városában. A turisztikai üzletágban Özbaş olyan sikernek örvendett, hogy két éve a Merit szállodalánc Cipruson található 7 hoteljét az ő kezelésébe adta, jelenleg is igazgatósági elnöki pozícióban dolgozik.
Nagyon érdekes dologról nyilatkozott. Több, mint 150 oszmán leszármazott rokont ismer. Megfigyelte viselkedésüket, és alábbi közös pontokat találta:
– annak ellenére, hogy nehéz időszakon mentek át, soha nem nyilatkoznak negatívan Törökországról
– szeretik a nagyon sós ételeket
– hangosan beszélnek
– reggeli teájukat cukorral isszák, napközben a többit cukor nélkül fogyasztják
– a rizs mellé szőlőkompótot kérnek
– a sajtos su böreket meggylekvárral eszik
2. Nurcihan Sultan
Teljes neve: Emel Nurcihan Hodo; Reşad szultán, más néven V. Mehmed, a 35. szultán unokája. Anyagi értelemben kényelmesebb életet élt, mint a család többi tagja. A köztársaság kikiáltása után 2 évvel született. Édesanyja Egyiptomban egy betegség miatt elhunyt, amit a kislánynak sokáig nem mondták meg, ezért mindig várta visszatérését. Jelenleg Isztambulban él. Akkor tudta meg származását, amikor a külügyminisztérium egy munkatársával szeretett volna összeházasodni, és az államtól nem kapott erre engedélyt.
3. Neslişah Sultan
Vahideddin szultán, más néven VI. Mehmed szultán unokája. Édesapja II. Abdul-Medzsid, az utolsó kalifa fia, Şehzade Ömer Faruk Efendi. Édesanyja az utolsó szultán lánya, Sabiha hercegnő.
1921-ben született Isztambul Nişantaşı kerületében. Ő az utolsó bejegyzett újszülött az ún. Osmanlı Hanedan Defteri, az oszmán család tagjait nyilvántartó könyvben.
1924. március 11-én családjával együtt egy Európába tartó vonatra ültették egy olyan útlevéllel, amely csak a kiutazásra volt érvényes. Franciaországba, Nizzába költöztek, majd később Egyiptomba. 1940-ben hozzáment az utolsó egyiptomi alkirály fiához, Muhammad Abd al Munim herceghez. Házassága révén az egyiptomi hercegnő címet is elnyerte. Az ottani királyság megszűnését követően másodszor került száműzetésbe és férjével Franciaországba költözött. 1952-től volt lehetősége ismét Törökországba menni, 1953-ban odaköltözött, török állampolgárságot kapott, és felvette az Osmanoğlu (oszmánok fia) vezetéknevet. 91 évesen Isztambulban hunyt el.
4. Kenize Murad
1940-ben született Párizsban. Édesanyja Hadice hercegnő, V. Murád lánya. Eredeti neve Rajkumari Kenize de Kotwara, melyet török állampolgársága felvételekor változtatott meg.
Íróként él és dolgozik Párizsban. 1987-ben adták ki első könyvét, amelyben édesanyja életét meséli el. Műve a legtöbbet eladott könyvek listájára került világszerte – könyvét több, mint 30 nyelvre fordították le.
5. Fazile İbrahim Sultan
1941-ben született Párizsban. Vahideddin szultán, más néven VI. Mehmed unokája, ugyanakkor az egyiptomi herceg, Mehmet Ali İbrahim lánya. Irak fiatal királyával, II. Faysallal kötött eljegyzést 1958-ban. Fényképeikkel a korabeli sajtó címlapjain is szerepeltek. Két héttel az esküvő előtt Irakban véres puccs tört ki, melyben a király megsérült, majd a kórházban elhunyt. Később egy hivatalnok felesége lett, jelenleg Franciaországban él.
6. Mihrimah Sultan
Reşad szultán, más néven V. Mehmed, a 35. szultán unokája, úgy ismert: a zöld szemű hercegnő. 1923-ban született édesapja, Şehzade Ziyaeddin Efendi isztambuli házában, és 1 éves korában száműzték. Családjával Libanonba, majd Egyiptomba költözött. Jordánia hercegével házasodott össze, de királynő nem lett az ott bekövetkező rendszerváltás miatt. 2000-ben Ammánban hunyt el, nagyapja türbéjében nyugszik Isztambulban.
7. Nilüfer Sultan
1959-ben a kaliforniai Monterey-ben született, édesapja Şehzade Burhaneddin Cem Osmanoğlu, aki 1920-ban született Isztambulban I. Abdul-Medzsid szultán dédunokájaként. Édesanyja pedig Irina grúz hercegnő. Európába, Párizsba költöztek, ahol hosszú évekig élt, testvérével együtt ott járt iskolába.
1974-ben az általános amnesztiatörvény lehetővé tette a család férfitagjainak az országba való visszatérést. „1978-ban édesapámmal együtt Isztambulba látogattunk. Velünk volt nagyanyám, Hanımefendi Sadiye és testvérem, Şehzade Selim Cem is” – nyilatkozta.
Jelenleg aktív társadalmi életet él Svájcban, hátrányos helyzetű gyermekeket támogat alapítványokon keresztül. Felvette a török állampolgárságot és az Osmanoğlu vezetéknevet, ahogy néhány más hercegnő is.
8. Lara Adra
Az egyik legfiatalabb hercegnő és már a sokadik generáció, mely a birodalom bukása óta felnőtt. II. Abdul-Hamid ükunokájának lánya, és 1986-ban született Libanonban. Édesapja irodáját lebombázták, ezért Franciaországba költözött orosz édesanyjával, és a család többi tagjával. Itt végezte tanulmányait, jelenleg Párizsban dolgozik egy bankban.
Saját magát a qautre quart nevű francia süteményhez hasonlítja, melynek négy hozzávalója van: vaj, tej, cukor és joghurt. „Én erre a süteményre hasonlítok: francia, libanoni, orosz és török vagyok.”
Nagymamája, Fatma Fethiye Hanımsultan közeli kapcsolatban állt a kislánnyal, sokat mesélt neki a régmúltról, így ő maga pontosan tisztában van múltjával, környezete azonban nem ismeri azt, így hétköznapi nőként éli életét. Az egyik történetet így mesélte a nagymama: „Apám Isztambulba utazott nagymamájával egy látogatásra. A Dolmabahçe palotába is elmentek, ahol a nagymama egy kis hálószobát mutatott neki. A szobában apám megnyomott egy gombot, ami kinyitott egy titkos ajtót. A palota igazgatója is elámult.”
9. Ayşe Gülnev Sultan
Bemutatását egy közelmúltbeli eseménnyel kezdem. 2017. novemberben Budapesten járt a Yunus Emre Kulturális Központ vendégeként, ahol a Bir Şehzadenin Hatırası (Egy herceg emlékei) című könyvét mutatta be. Nem hiába írtam a cikk elején, hogy akár köztünk is járhatnak a hercegnők.
Teljes neve: Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton. Édesapja Ali Vasıb Efendi, aki V. Murád a birodalom 33. szultán unokájának fia. 1971-ben született Angliában. Történelem és politika szakon tanult, jelenleg a török történelemről tanul mesterképzésben.
Édesapja és a család más tagjai egy Szófiába tartó vonaton indultak el száműzetésükbe, majd 20 leszármazottal együtt Budapestre, ahol el is töltöttek néhány napot. A könyvben édesapja által 1924-ben átélt eseményeket írta meg.
Törökül beszél, de nem túl jól. Nyaranként Törökországban nyaral a család, és öt gyermekével együtt – 4 fiú és 1 lány – a nyaralás mellett a nyelvet és a kultúrát is tanulja. Londonban él családjával, férje, Nicholas Sutton üzletember.
10. Dürrüşehvar Sultan
1914. január 26-án édesapja, II. Abdul-Medzsid – az utolsó oszmán kalifa – isztambuli villájában született. 1931-ben az indiai Haydarabat – a világ leggazdagabb embereként ismert – uralkodójának fiával, Azam Cah örökössel házasodott össze. Ezzel elnyerte Berar hercegnője címét. Indiában élt férjével, egy fia született. 2006. február 7-én Londonban hunyt el.
Ma élő családtagokról, a férfi ágról a Türkinfo egy korábbi cikke is szólt.
Erdem Éva – Türkinfo