A török író, aki Pécsett akart meghalni

Ibrahim Pecsevi pécsi születésű oszmán történetíró nagyon szerette szülővárosát. Pécs – valamint egész Magyarország – pedig sokat köszönhet a krónikásnak, aki nélkül kevesebbet tudnánk hazánk történetéről.Ibrahim Pecsevit sok-sok pécsi múltidéző cikkünkben emlegettük már, nem is véletlenül, hiszen az oszmán történetíró (valamint megannyi török tartomány hivatalnoka és adóbehajtója) nagyon sokat tudott és írt a török kori Pécsről. De vajon hogyan lehet az, hogy egy török író mesélt az egyik leghitelesebb módon a Pécsett és Pécs környékén történt fontos történelmi eseményekről?

Nos, úgy, hogy Pecsevi legalább annyira volt pécsi, mint oszmán, vagy mint szerb. Pecsevi ugyanis 1572-ben (más források szerint 1574-ben) született Pécsett (és feltehetően itt járt elemi iskolába is), anyai ágon pedig egy híres boszniai szerb család, a Szokulluk leszármazottja volt. Eredetileg „kjátibnak”, azaz írnoknak készült és elsősorban a pénzügy érdekelte, de szerencsénkre több volt ő egyszerű hivatali irodistánál.
A török, aki Pécsett akart meghalni

Mint az Fodor Pál „Egy pécsi származású oszmán történetíró: Ibrahim Pecsevi” című Pécsi Szemlében megjelent kimerítő tanulmányából kiderül, Pecsevi igencsak büszke volt szülővárosára, melyet jól bizonyít az, hogy mikor a történetíró megemlíti városát, szinte mindig a „mi elragadó Pécsünk” fordulattal él, továbbá az is, hogy noha hivatalnoki teendői hosszú évekre számos távoli országokba szólították, mégis egy saját házat tartott fent Pécsett, ahova – mint azt sok írásában említi –, ha alkalma adódott rá, azonnal visszatért.

Folytatás

Forrás: www.pecsma.hu