Magyar igazságból három van, miként jókívánságból is, ha kifogjuk az aranyhalat. A cigányzenekar száz tagot számlál, hét mérföldes csizmával indulunk neki a nagyvilágnak, és a sárkánynak is illik mind a hét fejét levágni. A kilences pedig Törökország száma, legalábbis a Türkinfónál.
Sorozatunkban azt vesszük sorra, mi a 9 jó, ismert, ízletes, hazahozni-, hallgatni- vagy kóstolnivaló, sínen gördülő vagy fülbemászó… Összeállításunkban nem az objektivitás, hanem kimondottan az egyéni ízlés vezérelt bennünket. Legyen szó utazásról, irodalomról, gasztronómiáról vagy lakberendezésről, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat Törökországról – 9 pontban.
Törökország történelmi látnivalóinak száma szinte végtelen – bármerre is járunk az országban – biztos, hogy találunk olyan helyet, amelyről idáig nem is tudtuk, hogy létezik. A következőkben olyan lenyűgöző, ugyanakkor kevésbé ismert csodákat mutatunk be, amelyekre a törökök nagyon büszkék, de a turisták még csak most kezdik felfedezni.
1Myrai sziklasírok (Demre)
Myra Törökország Antalya régiójában található, Finike közelében. Ókori görög város volt a Lükiai Birodalomban. Az itt látható sírok az i.e. 4. század környékén keletkeztek, sziklába vájták őket. Korábban vörös, kék, lila és sárga színűek voltak, de az idő múlásával a színek kifakultak, ennek ellenére vonzóak lehetnek a turisták számára. Az ókori város helyén ma Demre található.
2Manazan (Taşkale falu)
A Manazan-barlangok Törökország közép-anatóliai régiójában találhatók, Karaman tartományban. Ezek a függőlegesen kialakított kis barlangok szintén sziklába vannak vájva. Keletkezésük a bizánci korig nyúlik vissza, igazi építészeti csoda. Annak ellenére, hogy emberek már nem laknak bennük, a helyiek jól tudják hasznosítani: tárolóhelyeket alakítottak ki bennük.
3Termesszosz (Antalya)
Az Antalya mellett található ókori várost Nagy Sándor nem hódította meg. Egy hegy tetején fekszik, így meg tudta őrizni függetlenségét. Egy kis emelkedő után érkezünk meg arra a helyre, ahol a város maradványai és a sírok láthatók. Ha valaki az eredeti tárgyakat is látni szeretné, annak az Antalyai Régészeti Múzeumba kell ellátogatnia.
4Kekova vízalatti romjai (Demre)
Kekova a Myrai sziklasíroktól kb. 50 km-re található. A Földközi-tenger partján fekvő város Törökország egyik leglátványosabb városa. Az i.e. 2000 körül keletkezett Siemna egy tengeri kereskedő város volt a Lükiai Birodalomban, több földrengés után azonban a víz alá került. A turisták csónakkal érkeznek a helyszínre, hogy megcsodálják a maradványokat, köztük hajóroncsot, épületeket, házakat, sírokat.
5Kızkalesi-erőd (Mersin)
A Kızkalesi-erőd Mersin tartományban található egy kis szigeten a tengerben. Egy legenda is fűződik hozzá. A történet szerint az oszmán szultán építette a kastélyt, hogy megvédje lányát, de az örmény királyoknak is védelmet nyújtott a földközi-tengeri kalózokkal szemben.
6Ishak pasa palotája (Aǧrı)
Az Ishak pasa palota egy nagyon jó állapotban fennmaradt épület, mely Törökország keleti részén, az örmény határ közelében, Aǧrı tartományban található. A dombos török táj közepén egy igazán feltűnő helyszínen áll a palota, melyet a pasa családja építtetett 1685 és 1784 között. Az Oszmán Birodalom bukását a gyönyörű palotának sikerült túlélnie, mert viszonylag távol helyezkedik el mindentől.
7Szent Kereszt örmény katedrális (Van)
A templom Törökország délkeleti részén, Van tartományban található, az Akdamar-szigeten. A Szent Kereszt örmény katedrális a 900-as évek elején épült, 2005-ben újították fel és ma múzeumként működik. A templomban csodás faragványok láthatók, melyek a Bibliából vett történeteket mesélnek el.
8Mren katedrális (Kars)
Egy távoli helyen, Törökország Örményországgal közös határán áll a csodálatos Mren katedrális már több, mint 1000 éve. A 600-as években épült templom vörös és fekete falazott téglából épült, a templom belsejét vallási témájú festmények díszítik.
9Durupınar (Aǧrı)
Ez a hajó formájú, legendás sziklaképződmény a török-iráni határtól nem messze található. Általában zarándokok keresik fel és sokan úgy tartják, hogy ezen a helyen volt Noé bárkája.
Forrás: theculturetip.com
Kollár Kata – Türkinfo