A 22 éves mardini Hasan Kızıl sérült, lebénult állatoknak készít mozgássegítő eszközöket és végtagprotézist olyan anyagokból, amelyeket a környezetében éppen talál. Munkája eredményeképpen újra képes járni locsolótömlőből barkácsolt végtagja segítségével az egylábú sas, gurulós kisszekrény kerekeiből készült hátsó lábain a teknősbéka, és újra a macskák nyomába ered az a kutya, amelyiknek kerekes kocsit készített. „Amikor felszerelem rájuk a kocsit, minden súly átkerül a kerekekre, olyan érzés, mintha visszakapták volna a lábaikat. Először félve indulnak el, de öt perc elteltével már szaladnak” – meséli Hasan. – „Ez a legszebb pillanat!”
Hasan a sérült és béna macskáktól kezdve a kutyákon, csirkéken át a teknősbékáig mindenféle állatnak csinált már protézist vagy kocsit. „Régóta foglalkozom műszaki eszközökkel, volt több projektem is: fűthető lábbelit, napelemeket terveztem. Szakképzettségem nincsen, saját ötleteimmel dolgozom. Már gyermekként is gyógyítgattam sérült állatokat, orvoshoz vagy menhelyre vittem őket. Eddig 200 állat számára készítettem és küldtem protézist egész Törökországban, sőt kettőt külföldre is. Több viszonteladó felvette velem a kapcsolatot, de visszautasítottam őket. Az, hogy egy állat újra járni tudjon, nem pénzkérdés!” – magyarázza. „Bármilyen állatról is legyen szó, 1 hét gondolkodási időt kérek, hogy megtervezzem és már küldöm is az eszközt. Ki szoktam kérni isztambuli és mardini állatorvos barátaim tanácsát is. Olyan állatokon szeretnék segíteni, akiknek a betegsége visszafordíthatatlan és nincs esélyük arra, hogy maguktól járjanak. Hol mosógépalkatrészeket, hol fémcsöveket, biciklikereket használok, ami éppen a kezembe akad.”
Hasan legközelebbi terve a Kızıl projekt: bioszenzor-technológia alkalmazásával bionikus lábat szeretne kifejleszteni, ehhez mérnökök segítségére is számít. „Olyan állatok számára készülnének ezek az eszközök, amelyek egyik végtagjukat sem tudják használni. Az agyból kisugárzott elektromos hullámokat egy fejre rögzített szenzor továbbítaná a bionikus protézis felé. Ezt a technológiát jelenleg csak embereknél használják, állatoknak én készítenék először ilyent” – mondja.
Hasan Kızıl most készül az egyetemi felvételi vizsgájára. Tavaly épp a jelentkezési lapját indult beadni, amikor útközben talált egy sérült macskát, és amíg elvitte az állatorvoshoz, lekéste a jelentkezési határidőt. Ha idén sikerül a felvételije, állatorvos szeretne lenni.
Forrás: http://kirmizitilki.com
Óvári Valéria – Türkinfo