Az Aynalıgöl fogadó, vagy más néven a Gilindire fogadó, ismét várja a látogatókat. A helyet 15 évvel ezelőtt pásztorok fedeztek fel Törökország déli részén, Mersin tartomány Aydıncık körzetében, és 2014-ben már közel 15 000 turista kereste fel.
Az Aynalıgöl tulajdonképpen egy cseppkőbarlang, bejárata a Földközi-tengerre néz, és egy kis falu terül el előtte. A barlangba acéllépcsőn lehet lejutni, teljes területe 107 hektár. Aydıncıkből 1,5 óra alatt érhető el hajóval, de 15 perc sétával az Antalya-Mersin autópályáról letérve is megközelíthető.
A világ nyolcadik csodájának is mondott Gilindire fogadót 1999-ben pásztorok fedezték fel, és különösen fontos szerepet tölt be Törökország turizmusában. A fogadó különböző formájú cseppköveit látva a látogatóknak olyan érzése lehet, mintha a jégkorszakba csöppentek volna.
A fogadó másik különlegessége, hogy 47 méter mélyen a tengerszint alatt helyezkedik el. A barlang 60 millió évvel ezelőtt keletkezett, 55 méter hosszú és 46 méter mély. A barlangban 12 méter mélységben egy tó alakult ki, melynek vize ásványi anyagokban gazdag, a mélyebb rétegei pedig sósak. Mivel a tóban nem áramlik a víz, olyan hatást kelt, mintha egy tükör lenne – ezért nevezték el a helyiek Aynalıgölnek, mely tükörtavat jelent. A tóban lévő víz alatti képződmények vizsgálata során megállapították, hogy a jégkorszakból származó hidrológiai és légköri részecskéket tartalmaznak. A barlang az egyedüli olyan hely Kelet-Európában, a Balkánon, a Közel-Keleten és a Földközi-tenger térségében, amely a jégkorszakból származik.
Aki felkeresi ezt a helyet, annak feltétlenül meg kell néznie a közelben található Kelenderis antik várost és a Susanlık kastélyt (Susanlık kalesi) is.
Forrás: Hürriyet Daily News és Daily Sabah
Kollár Kata – Türkinfo