A dohányzás miatt évente 6 millió ember veszíti életét

dohanyzasA dohányzás korunk legelterjedtebb szenvedélybetegsége. E káros szenvedély jelenleg több mint 6 millió ember halálát okozza évente.

1988. óta május 31-én tartják a Dohányzásmentes Világnapot, amikor azt kérik a dohányosoktól, hogy legalább aznap ne gyújtsanak rá, vagy ha tehetik, végképp mondjanak le káros szenvedélyükről.

Törökországban ez elmúlt 15 évben a dohányzás mértéke csökkent ugyan, ám ennek ellenére még mindig a 11. helyen áll a legtöbbet dohányzó országok listáján.

Gyilkos függőség – néhány számadat

2000-ben az emberek 32%-a dohányzott Törökországban, ez a szám 2015-re 23,8 %-ra csökkent, ezzel Törökország a világon a 11. helyen áll.

A török férfiak 37,3 %-a dohányzik, ez a száma nők a körében csak 10,7 %.

Az első cigarettát körülbelül 17 éves korban szívják el a fiatalok.

Az otthonok 37%-ában, míg a munkahelyek 23%-ában dohányoznak az emberek.

A 25-44 éves korosztály fújja a füstöt leginkább.

A dohányzás elterjedtsége  a városokban 31 %, míg vidéken 25%.

Törökországban a legtöbb cigarettát Isztambulban, a Márvány-tengeri régió nyugati és keleti részén, valamint Középkelet- és Északkelet-Anatóliában szívják.

A dohányzók 57 %-a megpróbált már leszokni a dohányzásról , de csak a 9%-uk járt sikerrel.

A világon a a legtöbb cigarettát ezekben az országokban szívják

A sort Görögország vezeti 39 %-kal, Lettország követi 34%-kal,  a harmadik Indonézia, 34%-kal.

A dohányzás évente több mint 6 millió ember halálát okozza világszerte. A dohányzás miatt a szívinfarktus veszélye 60 %-kan nő, a tüdőráké 32%-kan, a fiatal nők körében pedig a mellrák esélye  90 %-kal nagyobb.

A világon minden évben több mint 600.000 passzív dohányos veszti életét. Azok a gyerekek, akik cigarettafüstnek vannak kitéve, 1,5-2-szer többen kezdenek el dohányozni, mint azok, akik nem.

Forrás: aljazeera.com.tr

Betty Gün – Türkinfo