Az Istanbul Memorial intenzív osztálya teljesen úgy néz ki, mint egy modern kórház bárhol a világon. De egészen másképpen „szól”.
Dr. Bingür Sönmez több mint 30 éve szívsebész, s tradícionális szufi zenét játszik neyen betegei számára.
„ Amit mi az intenzív osztályon teszünk, hogy szúfi zenét játszunk betegeink nyugalmának érdekében, és ezáltal sokkal jobban érzik magukat” – nyilatkozta.
A szúfizmus az iszlám egyik misztikus ága, amelynek hagyományos zenéje igen népszerű a törökök között. Míg öt évszázaddal ezelőtt az európaiak embereket égettek meg élve a mentális betegségek leküzdésének érdekében, a gyógyítók az Oszmán Birodalomban egész másképp közelítettek a betegséghez.
„Ebben az országban, az oszmán időkben, a helyi kis kórházaktól a birodalmi kórházakig a pszichiátriai betegeket a zenével kezelték. Tulajdonképpen mi is ugyanezt tesszük.”– mondta Sönmez.
A betegek szívverése 15 százalékkal csökken már egy rövid „előadás” után is – folytatta az aneszteziológusként dolgozó Erol Can. Can szerint a zeneterápiának van tudományos háttere. A kórház 22 beteggel folytatott tanulmányban egy tízes skálán mérték a stresz-szintjüket, ahol 20 perces zenei előadás után a páciensek sztresz-szintje átlagosan hétről háromra csökkent.
„Feljegyeztük a betegek szívverését, szisztolés és diasztolés vérnyomását, légzésszámukat, az oxigénellátottságot és a véroxigén szintjét. 20 perc elteltével minden paraméter javult .” – mondta Can.
A zene hatása a nyugtalanságra a doktorok és kutatók által nagyon jól dokumentált. A neurológus tudós, Damir Janigro a Clevelandi Klinikáról kutatásokat végzett, bebizonyítva, hogy a zenei dallamok jótékony hatással vannak az agyműtéten átesett betegekre.
„ A megfelelő zenével – mondta Janigro- a betegek sokkal jobban ellazulnak a műtőben és ez a relaxáció nem csak azt eredményezi, hogy kevesebb gyógyszerezésre van szükség – például a vérnyomás szinten tartására, amely stressz hatására növekszik – de talán ezeknek a pácienseknek gyorsabb a felgyógyulási idejük és kevesebb ideig maradnak a kórházban.”
De amíg Janigro a kísérlet alatt iPoddal gondoskodott a zenéről, addig Sönmez és Can élő zenét játszik a hagyományos terápiás gyakorlatnak magfelelően.
A doktorok különböző makámokat, azaz klasszikus török dallamokat használnak, hogy megteremtsék a speciális feltételeket.
„ Ez a makám álmot hoz a szemedre, igazán meditatív zene” – Így Sönmez. „ Jó hallgatni, mikor lefekszel. Ha ébredéskor ezt a makámot hallgatod, biztosan nem leszel képes kikelni az ágyból.”
Vannak makámok, melyek segítenek más körülmények között is. Egy állítólag meghozza az étvágyadat, míg a másik segít a fogyásban. A zenének alapvetően van egészségügyi hatása, állítja a doktor.
És bár dicsérik a zeneterápiát, hangsúlyozzák, hogy az csak a hagyományos terápia kiegészítője lehet, nem pedig helyettesítője.
Forrás: pri.org
Fordította: Korom Alexandra – Türkinfo