A kétemeletes klasszicista stílusú épületet 1821-ben adták át a Káposztás (a mai Deák Ferenc) téren. Tervezője Brein Ignác építőmester volt. Megrendelője Kemnitzer János tímármester után Kemnitzer-házként vált közismerté, de gyakran emlegették „A két törökhöz” címzett házként is, mivel az oromzatára 1822-ben két fekvő, turbános törököt ábrázoló szobrot helyeztek el. Alkotójuk Dunaiszky Lőrinc szobrászművész volt.
„Jámbor arcú, nagy turbános, könyökükre támaszkodó, kényelmes pózban heverő figurák, egy címerpajzsot bámulnak két oldalról. A címerpajzsban két betű díszeleg, a tulajdonos nevének kezdőbetűi. (…) A két török és a kézjegy alatti felirat tudósít arról, mivégre is kerültek a kaftános, turbános népek a homlokzati attika fölé. Ők voltak hivatva hirdetni a törökverő II. József, s a háború után békességet szerző Lipót érdemeit, mintegy demonstrálva, hogy a két nagyszerű uralkodó a lehető legtöbbet tette értük.” – írta az alkotásról Buza Péter.
A szobor miatt sokáig Török térnek hívták a mai Deák teret.
Az ingatlant később Wodianer Fülöp könyvkiadó vette meg. Az épület a II. világháború alatt bombatalálat érte, ezért lebontották. Később az egész tömböt lebontották a József Attila utcáig, mintegy duplájára növelve így az Erzsébet teret, mely akkor éppen Engels nevét viselte. A lebontott ingatlanok területén buszpályaudvar, valamint parkoló működött az 1990-es évekig. Ezt követte a Gödör Club, melyet jelenleg az Erzsébet-program keretében kulturális központtá alakítanak át.
Az egykori Kemnitzer-ház udvarában állt az Uránia kútszobor, amely az épület lebontása után a Vármegyeházába került
2014-01-18
http://www.kozterkep.hu