Virágzó török-magyar kulturális kapcsolatok

yakup_gulEgy éve nyitotta meg kapuit a budapesti Andrássy úton a török Yunus Emre Intézet, amelyet szeptember közepén egy nagyszabású zenei fesztivállal ünnepeltek meg. Az egyéves évfordulóról, az eddigi programokról és a jövőbeni tervekről kérdeztük Yakup Gült, az intézet igazgatóját, aki azt is elárulta nekünk, hogy bár mindössze bő két hónapja él Budapesten, már otthonának érzi Magyarországot.

Az elmúlt években számos országban nyílt Yunus Emre Intézet, 2013 óta pedig végre Budapesten az Andrássy út is otthont adhat az Intézetnek. Hogyan került pont Magyarország a képbe, illetve rajtunk kívül a régió mely országaiban nyitottak még Török Intézetet?

Az elmúlt években egy új politikai nézet alakult ki a török kormányban arra vonatkozóan, hogy hogyan és milyen eszközökkel lehet világszerte a legjobban megismertetni az emberekkel a török nyelvet és kultúrát, emellett pedig a zene és nyelv oktatása is fontos tényező volt. Ennek céljából hozták létre a Yunus Emre Alapítványt, amely az intézethálózatot működteti. Első körben olyan országokban létesültek intézetek, amelyekkel eleve szoros történelmi kapcsolata van Törökországnak, így a Balkán és a Közel-Kelet államai. Németország, Nagy-Britannia és Belgium mellett érdemes megemlíteni, hogy Japánban és Dél-Afrikában is nyílt egy-egy intézet.

A budapesti Yunus Emre Intézet a harminckettedik volt a sorban, amely megnyitotta kapuit, a közép-európai régióban egyedülálló módon. Budapest mellett hamarosan Bécsben is nyílik egy intézet.

Tovább