A ramadán az iszlám naptár kilencedik hónapja, amikor a hívő muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek.
Napkeltétől napnyugtáig tartózkodniuk kell az étel- és ital fogyasztásától, a dohányzástól. A ramadán, mely minden évben – a hold állása miatt – 11 nappal korábban kezdődik, az iszlám öt alappillérének egyike, és a hívők úgy tartják, hogy a böjt segít nekik abban, hogy csak az imádságra koncentráljanak, és ez idő alatt a szellemük is megtisztul.
Mivel Törökország lakossága 99%-ban iszlám vallású, fontos, hogy tisztában legyünk kulturális hagyományaikkal, különösen akkor, ha ramadán idején utazunk oda.
A következőkben azokat a fontos dolgokat szedtük össze, amit mindenkinek tudni érdemes, ha a böjti hónap idején utazik valamelyik török városba.
Élvezzük a ramadán nyújtotta előnyöket!
Sok szempontból jó dolog ramadán idején utazni. Az utcák és a turista-látványosságok környéke kevésbé zsúfolt, a szállodák alacsonyabb áron kínálnak szobákat, mint az év többi napján (kivéve a háromnapos ramadánt lezáró ünnep idején, amikor az árak jól megugranak).
Kívánjunk mindenkinek békés ramadánt a „Ramadan Mubarak” vagy a „Ramadan Kareem” kifejezésekkel.
Fogadjuk el az iftárra szóló meghívást!
A muszlimok a böjti hónap idején napkelte előtt fogyasztják el reggelijüket, ezt hívják szuhúrnak, napnyugta után pedig a böjtmegtörő étkezés következik, ez az iftár. A ramadáni dobosok hajnali 3-4 óra tájban végigjárják az utcákat és hangos dobszóval adják az emberek tudtára, hogy ideje felkelni és elfogyasztani a reggelit, még mielőtt felkel a nap. Ha valaki nem szeretne ilyen korán kelni, annak érdemes a szállodai szobája ablakát becsukni, és füldugót használni, hogy ne hallja, de használhatjuk mi is ébresztőnek és így lehetőségünk nyílik megcsodálni a napfelkeltét.
Az iftár egy közös rituálé, örömteli dolog, amikor az emberek otthon vagy egy étteremben, esetleg az utcán felállított hosszú asztalok mellett élvezik a családdal vagy a barátokkal elköltött vacsorát, Korán felolvasást hallgatnak, vagy csak egyszerűen beszélgetnek. Hagyományosan a böjtöt minden este három szem datolya és egy pohár víz elfogyasztásával törik meg, majd ezt követik az ízletesebbnél ízletesebb ételek. Ha szeretnénk megkóstolni a különleges ramadáni ételeket, amelyeket nagy gonddal és szeretettel készítenek, akkor egy meghívást nem szabad visszautasítani. Ha azonban valaki nem kap ilyen meghívást, akkor sem kell lemondania ezekről az ételekről, mert több étterem is kínál „iftár menüt”. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ilyenkor időben kell érkezni, mert zsúfoltak lehetnek az éttermek és nem biztos, hogy találunk magunknak szabad asztalt.
Élvezzük a csendet!
Napnyugtakor szinte mindenki otthon gyűlik össze a családjával és a barátaival, hogy együtt törjék meg a böjtöt, így az utcák kihalnak, a város elcsendesedik. A legtöbb üzlet bezár, kivéve néhány éttermet és nagyobb szállodát, melyek a turisták miatt maradnak nyitva. Az egyik percben még több száz ember rohan az utcákon, vásárol a vacsorához, a másik pillanatban pedig minden utca kiürül. Ilyenkor lehet igazán élvezni a csendet.
Élvezzük az éjszakát!
Az éjszakák nappalokká válnak ramadán idején. A hívő muszlimok napnyugta után a mecsetbe mennek imádkozni, majd kezdetét veszi az iftár. A vacsora elfogyasztása után a boltok, kávézók ismét kinyitnak, a városok és az utcák ismét megtelnek élettel. Számos – turisták által kedvelt – szállodában ramadán témájú estet is tartanak.
Szívjuk magunkba a fesztiválhangulatot!
Sok iszlám vallású országban, így Törökországban is színes lámpák, fényfűzérek lógnak a házak, mecsetek, bevásárlóközpontok, üzletek, utcák, terek felett, ezzel is színesebbé téve az ünnepet. Az éttermeket is feldíszítik, és tematikus zenés esteket rendeznek az érdeklődőknek.
Legyünk figyelmesek és tartsuk tiszteletben a helyi hagyományokat, szokásokat!
A legtöbb muszlim nagyon komolyan veszi a böjti időszakot. Napkeltétől napnyugtáig böjtölnek, de nem várják el, hogy a nem muszlimok is így tegyenek. Ha azonban tiszteletünket szeretnénk kifejezni, próbáljunk meg napközben nem enni-inni vagy dohányozni a nyilvános helyeken.
Öltözzünk visszafogottan!
A ramadán vallási hónap, az emberek – különösen a nők – ilyenkor még inkább visszafogottabban öltözködnek, mint általában. A fedett váll és a hosszúszárú, laza nadrág megfelelő viseletet jelent. De egy praktikus méretű kendő is megoldhatja a problémát.
Kérjünk engedélyt, ha fényképet szeretnénk készíteni!
Sokan nem szeretik, ha fényképezik őket, mert úgy tartják, a fénykép ellopja a lelküket.
Tájékozódjunk a nyitvatartási időkről!
Sok szupermarket és bevásárlóközpont a megszokott nyitvatartással üzemel, de vannak olyanok, amelyek korábban zárnak, hogy mindenki részt tudjon venni az iftáron, majd ezt követően újra kinyitnak. Viszont sok étterem és kávézó napnyugtáig zárva van.
A közintézmények, bankok, múzeumok és egyéb turistalátványosságok általában nyitva vannak, de rövidebb ideig, hogy munkatársaik is hazaérjenek az iftárra. Ezeket mindenképpen vegyük figyelembe ottartózkodásunk során.
Végül még néhány jótanács:
– Legyünk tekintettel arra, hogy a helyiek min mennek keresztül. Ha látunk egy elgyötört embert, aki szinte már „alig él” (főleg a böjti hónap végéhez közeledve), nagy valószínűséggel nincs komoly baja, csak nagyon éhes.
– Kevesebb helyen lehet alkoholhoz jutni ramadán idején, ezt tartsuk észben.
– Ha lehetőségünk nyílik rá, hogy beszélgessünk a helyiekkel, kérdezzük meg tőlük, mit jelent számukra a böjt, hisz ez kiváló lehetőség arra, hogy jobban megismerjük a kultúrájukat.
– A nagyobb városokban közvetlenül napnyugta előtt nagyon nehéz közlekedni, mert mindenki ilyenkor indul útnak, hogy az iftárra hazaérjen. A ramadán után kezdődő háromnapos ünnep alkalmával is nehéz közlekedni, mert a törökök ilyenkor indulnak nyaralni és a távolabb élő rokonaikhoz látogatóba, viszont a háromnapos ünnep alatt a városok kiürülnek, így ott könnyebb közlekedni a turistáknak.
Mindezek miatt elmondható, hogy Törökországba utazni ramadán idején igen különleges élmény. Ekkor jobban megérthetjük a török kultúrát és bepillantást nyerhetünk az iszlám hagyományaiba.
Aki teheti, mindenképpen látogasson el Törökországba – ha nem is az idei – de a jövő tavaszi-kora nyári ramadán idején!
Forrás: myodysseytours.com és justluxe.com
Kollár Kata – Türkinfo