Utazás a múltba Törökország történelmi városaival

multba_utaz
Forrás: Kollár Kata

A felhőkarcolókkal teli, modern, rohanó világban jó, hogy van egy olyan hely, mint Törökország, ahol az ókori civilizációkból fennmaradt emlékek segítenek visszatekinteni a múltba.

Törökország egyedülálló úti cél lehet, mivel két kontinensen (Európa és Ázsia) helyezkedik el és bővelkedik a régmúlt civilizációiból fennmaradt emlékekben, változatosan szép tájakban, sok napsütésben, égszínkék tengerekben, kulturális örökségekben. A turisták toplistáján hosszú ideje vezető helyen szerepel Törökország, mivel számos olyan helyet kínál, ahol bárki jól érezheti magát. Itt nagyszerű lehetőség nyílik arra, hogy felfedezzük az ország sokféleségét. Ebben az országban találták meg például a föld legkorábban lakott települését is. Ha valakit érdekel a régészet és az ókori helyszínek – köztük 9000 éves romok épp úgy, mint a római és a görög kultúra maradványai – és ellátogat ide, biztos, hogy eláll a lélegzete. A turisták nagy része azért utazik Törökországba, mert bővelkedik történelmi emlékekben, számtalan ősi romot lehet felfedezni, melyek azt igazolják, hogy az ország történelmére milyen nagy hatással volt a görög, római, bizánci és az oszmán birodalom.

A civilizációk bölcsőjeként is ismert Anatólia sok ókori várost és területet rejt, melyek közül még számos feltárásra vár. Ha ezekre a helyekre látogatunk, úgy érezhetjük, mintha megállt volna az idő, miközben felfedezzük a különböző kultúrákat azok természeti és történelmi kincseivel együtt.

Ebben a cikkben a kiválasztott ókori városok és romok nyugatról kelet felé haladva mutatják be az ország történelmi sokféleségét a régészeten és a történelmen keresztül.

Çatalhöyük a Közép-anatóliai Konya városban

A Közép-anatóliai Konya tartomány Çumra körzetében található Çatalhöyük, mely a legrégebbi települések egyike az újkőkor óta. Története időszámításunk előtt 7400 és 5200 közötti időkre nyúlik vissza, ezt a várost tartják minden idők legnagyobb és legjobb állapotban megmaradt ókori településének. Çatalhöyük 2012-ben került fel az UNESCO Világörökségi Listájára, azóta mindent megtesznek azért, hogy a helyreállítások során az ókori emlékek ne sérüljenek tovább. A civilizációk és a társadalmi élet fejlődésének bizonyítékai az ezen a területen lévő falfestményekkel díszített házak, a szobrok és egyéb leletek, amelyek az újkőkorra jellemző építészeti stílusról és ízlésről árulkodnak. Azoknak, akik szeretnék megtudni milyen volt az élet az ókorban, érdemes ellátogatniuk ide. A házak külső és belső elrendezése megmutatja milyen lehetett az ókori társadalmi élet, a kultúra, a vallás, a mezőgazdaság és a családi élet. Çatalhöyükben egy egész napot is eltölthetünk a házak felfedezésével, később pedig ellátogathatunk az ország egyik legnagyobb tartományába, a Rumi tanairól ismert Konyába.

A Nemrut-hegy Adıyman délkeleti részén

Az UNESCO Világörökségi Listáján szereplő Nemrut-hegy példátlan természeti kincs. Az itt található sírdomb magába foglalja a Komagéné Királyság uralkodójának, I. Antiokhosz királynak sírját, és számos kolosszális méretű szobrot. Ezek a szobrok feltehetően az időszámításunk előtti 1. században kerültek a királyi sír mellé. Elfogadott tény, hogy ez a legnagyobb szabadtéri múzeum a világon, mely Adıyman tartományban, Kahta város mellett helyezkedik el. Az itt található 10 méter magas szobrok és az ókori Komagéné szentély mindenkit ámulatba ejtenek. A hegyet az ókori Anatalóliában vallási helynek tartották, és ha ellátogatunk ide, mi is megérthetjük, miért tisztelték az ókorban szent helyként. Úgy tartják, hogy Antiokhosz építtette ezt a hatalmas sírt. A sírdombot vágott kövekből rakták össze, teraszok vették körül a keleti, nyugati és északi oldalon. A keleti és a nyugati oldalán óriási szobrok állnak, feliratokat és domborműveket is találhatunk itt, valamint öt isten szobrát és egy Antiokhoszt ábrázoló szobrot is. Minden évben turisták ezrei látogatnak el a hegyhez, hogy részesei lehessenek a hellenisztikus kor művészetének, a monumentális szobrok elbűvölő szépségének. Míg a szobrok a nap minden percében lenyűgözőek, addig a hegy igazán naplementekor csodálatos. Amikor a nap lebukik a hegy mögött, lélegzetelállító látvány tárul elénk. Semmiképpen ne hagyjuk otthon a legjobb fényképezőgépünket!

Zeugma Gaziantep délkeleti részén

Zeugma ókori város Gaziantep tartomány Nizip körzetében található, Nagy Sándor tábornokai alapították időszámításunk előtt 300-ban és eredetileg Selevkia Euphratesnek hívták. A Komagéné Királyság négy legnagyobb városának egyike volt. Időszámításunk előtt 64-ben leigázták és a Római Birodalom fennhatósága alá került. A rómaiak nevezték el Zeugmának, ami hidat vagy átjárót jelent. A rómaiak idején hatalmas gazdagságra és dicsőségre tett szert és földrajzi fekvésének köszönhetően a régió legnagyobb kereskedelmi központjainak egyike lett. Mivel a Selyemút mentén helyezkedett el, összeköttetést biztosított Antiokhia és Kína között. Időszámításunk szerint 256-ban a várost lerohanták és teljesen megsemmisítették a szászánidák, később egy hatalmas földrengés temette be. A támadás és a földrengés miatt a várost és a csodálatos struktúráját hosszú ideig nem sikerült helyreállítani. Az 1980-as években a Gaziantepi Régészeti Múzeum ásatásokat végeztetett a területen, melynek következtében sírokat és szobrokat tártak fel. A legnagyobb kincsre, a gyönyörű mozaikokra azonban csak 1992-ben bukkantak. Azóta sok külföldi és török turista látogatja Zeugmát, akik elsősorban a csodálatos mozaikok miatt keresik fel az ásatások helyszínét. A föld alatt azonban még számos villa, színház, fürdő és templom maradványai lehetnek, melyek feltárásra várnak. Elmondhatjuk, hogy amit most a föld felett látunk, nem tükrözi Gaziantep igazi szépségét. Ha valaki Törökországba utazik és érdekli a történelem, az ókori civilizációk, mindenképpen látogasson el Zeugmába.

Phaselis Antalyától délre

Tekirovától délre, a Földközi-tenger partján, Kemer körzetben található Phaselis. Eredetileg egy lykiai település volt időszámításunk előtt 700-ban. Elhelyezkedése miatt, mivel egy félszigeten található, fontos kikötőváros lett Nyugat-Lykiában és jelentős kereskedelmi központ Görögország, Ázsia, Egyiptom és Fönicia között. A perzsák Kis-Ázsia meghódítása után foglalták el a várost, később Nagy Sándor kezére került. Leírhatnánk úgy is a várost, mint egy hely, ahová el lehet menekülni a nyüzsgő antalyai városközpontból. Phaselis egyszerre kínál történelmet és a Földközi-tenger örömét. Az ókori város Antalyában, az Olympos Nemzeti Parkban található. Annak, aki a napfényt, a tengert és a történelmet együtt szeretné élvezni – úton Antalya felé – érdemes Phaselisben megállnia.

2015-02-03
Fordította: Kollár Kata – Türkinfo