Törököt is fognának a Király fürdő felújításához

Kép forrása: facebook

A választások után újraindultak az egyeztetések, Őrsi Gergely polgármester az Orbán Viktorral jó barátságot ápoló Adnan Polat alapítványával is összefogna a siker érdekében.

– A különleges atmoszférájú Király fürdőnek a rekonstrukció után is közfürdőként kell működnie, bármilyen forrásból, illetve befektetői közreműködéssel újul is meg. Az üzemeltetésben pedig kulcsszerepet kell játszani a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-nek. Erre két jó ok is van: egyrészt a fővárosi fürdős cégnek van ebben a legtöbb tapasztalata, másrészt a Király a BGYH által üzemeltetett Lukács fürdőn keresztül kapja a termálvizet – szögezi le a Népszava török kapcsolatot firtató kérdésére mindjárt az elején Őrsi Gergely, a II. kerület újraválasztott polgármestere, aki egyúttal a fürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos. Őrsi másfél éve maga vette fel a kapcsolatot a tulajdonos magyar állammal, valamint a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvánnyal annak érdekében, hogy a felújítás ügye mellé partnereket találjon.

A fürdő a sok éve halogatott felújítás elmaradása miatt 2020 márciusában bezárt. Valójában 2018-ig volt engedélye, utána szóbeli megállapodás alapján üzemelt. 2019-ben ugyan készültek tervek a rekonstrukcióra, de az akkori nagyszabású – így meglehetősen drága – elképzelésekre nem volt pénz. Az Őrsi Gergely kezdeményezésére átdolgozott tervek az eredeti funkcióra és az építészeti örökségjelleg megtartására fókuszálnak, törölve a költségnövelő bővítéseket, mint például a tetőre tervezett új medencét. A legfőbb cél az értékőrzés, hogy a fokozottan védett épület mint helyi érték és a fürdő, az egykori fürdőkultúra megmaradjon – összegez a polgármester. A fürdőt utoljára 1950-ben újították fel, így jócskán megérett a teljes felújításra. A 2019-ben készült engedélyezési terv megvalósulási költségét akkor 3,5 milliárd forintra becsülték, ami ma már 6-7 milliárd forint lenne. Az új elképzelés öt-nyolcszáz négyzetméterrel kisebb területtel számol, így a beruházás költsége 4-4,5 milliárd forintra csökkenthető. Őrsi nagyon bízik abban, hogy rekonstrukció a következő önkormányzati ciklus alatt megvalósul, hiszen később már talán nem is lenne mit felújítani. Az épület állagmegóvása, bár mindent megtesznek érte, egyre nehezebb.

„A kerületnek nincs tulajdonrésze, sem használati joga a fürdőben, de kerületünk egyik legfontosabb műemléke, gyönyörű és unikális még a fővárosi török fürdők között is, az itt élők nagy kedvence volt, amíg működött. Jelenlegi állapota méltatlan a múltjához és a városhoz is” – magyarázza szerepvállalását Őrsi Gergely, aki szerint mindenkivel érdemes összefogni annak érdekében, hogy az épület mielőbb visszanyerhesse régi fényét, az idő ugyanis nem nekik dolgozik.

Folytatás

Forrás: nepszava.hu