Törökországban lép pályára férfi válogatottunk

Kép forrása: www.pikrepo.com

A magyar férfi kosárlabda-válogatott pénteken és hétfőn Törökország ellen játszik Európa-bajnoki selejtezőt – előbb idegenben, a jövő hét legelején pedig hazai pályán. A török kosárlabdázás múltját és jelenlegi keretét nézzük most végig.

Olimpiai részvételek, Európa-bajnokságok és két hazai ezüst

A török kosárlabdázás kifejezetten hosszú múltra tekinthet vissza, 1936-ban csatlakozott a Török Kosárlabda Szövetség a FIBA-hoz. Ott voltak már az 1936-os berlini olimpián is, amikor bemutatkozott a sportág az ötkarikás játékokon. Igaz, hogy sem ezen, sem a 16 évvel későbbi, 1952-es, Helsinkiben rendezett olimpián nem nyertek mérkőzést, de kétszer is ott voltak az indulók között.

A 2000-es évekig kellett várniuk arra, hogy világbajnokságon szerepeljenek, 2002 és 2019 között viszont mind az öt vb-n érdekeltek voltak. 2010-ben, hazai pályán pedig ezüstérmet szereztek, ami hatalmas siker volt a többek között Hidayet Türkoglu, Ersan Ilyasova, Semih Erden, Ömer Asik és Kerem Tunceri fémjelezte együttestől – a döntőben egy kitűnő Team USA-től kaptak ki. Az első négy alkalommal egyébként a Top10-ben zártak, 2019-ben viszont 22-ek lettek, a tavalyi vb-re pedig nem jutottak ki.

Az Európa-bajnokságokat tekintve először az 1949-es kontinenstornán léptek pályára, amikor rögtön negyedikek lettek, és 1963-ig bezárólag hét Eb-ből haton ott voltak. Jött egy felemás időszak: 1965 és 1993 között csak négy Eb-n vettek részt, 10-et nélkülük rendeztek meg, 1993 óta viszont megint nincs kérdés – azóta minden Európa-bajnokságon ott vannak.

Legnagyobb sikerüket 2001-ben érték el: a 2010-es vb-hez hasonlóan hazai pályán szereztek ezüstérmet. A 2010-ben vb-második nevek közül Tunceri és Ömer Onan a csapatban volt már ekkor is, Türkoglu pedig meghatározó embernek számított a legendás Ibrahim Kutluay, Mirsad Türkcan, Hüseyin Besok, Harun Erdenay, Mehmet Okür sor mellett. A 2010-es évek Eb szempontból nem alakultak olyan fényesen, mint akár a ’10-es vb, akár a 2000-es évek Európa-bajnokságai, Törökországban azonban óriási népszerűségnek örvend a kosárlabda sportág azóta is.

Folytatás

Forrás: bball1.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here