Nem tudsz ellenállni Törökország földközi-tengeri régiójának? Szívesen utaznál ide a szabadság alatt? Ha ezekre igen a válasz, akkor van egy jó hírünk. Ez a terület biztosan kielégíti minden titkos vágyad! Az ókori városok, öblök, világítótornyok és barlangok sokaságát rejti ez a táj, érdemes őket felkeresni!
Ebben a cikksorozatunkban 10 héten át 10 kihagyhatatlan helyet ismertetünk meg olvasóinkkal, így a jövő évi nyaralás tervezéséhez lesz némi támpont.
Mai képzeletbeli utunk során a Karatepe–Aslantaş Nemzeti Parkba látogatunk el.
A nemzeti parkot 1958. szeptember 28-án hozták létre Törökország déli részén. Ez az ország második olyan védett területe, ahol régészeti kincsek is találhatók. Az Aslantaş víztározó partján található, területén egy régészeti szabadtéri múzeummal.
A nemzeti park Törökország Osmaniye tartományának Kadirli és Düziçi körzetében helyezkedik el, az Osmaniyét Kadirlivel összekötő út át is halad rajta. A védett terület 30 km-re északra van Osmaniyétől és 22 km-re délkeletre Kadirlitől. A legközelebbi repülőtér innen 125 km-re az Adana Şakirpaşa repülőtér.
A nemzeti park a Torosz-hegység és a Çukurova-síkság között fekszik, a Ceyhan folyó szeli ketté. Tengerszint feletti magassága 65–538 méter között változik, legmagasabb pontja a Karatepe.
Itt található Törökország első szabadtéri múzeuma a Karatepe tetején. A helyiek Hettita-félszigetnek hívják, 1200 méter hosszú köves úton érhető el a park bejáratától.
A szabadtéri múzeum régészeti lelőhely, egy VIII. századi hettita település maradványait találták meg itt. Az ásatások 1946–1952 között zajlottak, a megtalált tárgyakat, kőszobrokat és ereklyéket mind az eredeti helyükön tekinthetjük meg. Az itt fellelt kőoroszlán (törökül: aslantaş) szobor miatt kapta a hely az Aslantaş nevet. A múzeum legértékesebb darabja egy kődarabon talált kétnyelvű felirat. A föníciai ábécét és luvi írást is felfedeztek rajta, ez volt segítségükre a tudósoknak, hogy megfejtsék az anatóliai hieroglifákat.
A nemzeti park élőlényei a mediterrán klímát szerető egyedek. A növények közül fenyő és tölgy él a hegyekben és többféle cserje a síkvidéken. Ezen kívül még cserfa, szömörce, a piknikező helyeken ernyőfenyő, diófa, platán, eperfa ad árnyékot. A virágok közül méhfűben és hortenziában gyönyörködhetünk.
Az állatok közül 15-féle emlős, 12 fajta hüllő és 5 kétéltű, valamint 22 különböző hal él itt.
Kollár Kata – Türkinfo