Nem tudsz ellenállni Törökország földközi-tengeri régiójának? Szívesen utaznál ide a szabadság alatt? Ha ezekre igen a válasz, akkor van egy jó hírünk. Ez a terület biztosan kielégíti minden titkos vágyad! Az ókori városok, öblök, világítótornyok és barlangok sokaságát rejti ez a táj, érdemes őket felkeresni!
Ebben a cikksorozatunkban 10 héten át 10 kihagyhatatlan helyet ismertetünk meg olvasóinkkal, így a jövő évi nyaralás tervezéséhez lesz némi támpont.
Cikksorozatunk következő részébe Burdur tartományban látogatunk. Mai úticélunk, Szagalasszosz.
Szagalasszosz az egyik legjobb állapotban fennmaradt törökországi ókori város. Délnyugat-Törökországban van, Antalyától 100 km-re északra, Burdur tartományban. Az ókori Antiókhia legfontosabb városa volt. I. e. 333-ban Nagy Sándor hódította meg. A Római Birodalomhoz való csatlakozása után élte virágkorát. Főként edények és mezőgazdasági termények exportjával foglalkoztak az itt élők. Nagy Sándor halála után Antigonosz Monophthalmosz, esetleg a trákiai Lüszimakhosz, a szíriai szeleukidák vagy a pergamoni attalidák fennhatósága alá került.
Évszázadokkal a római uralom után három fő változás következett be a település életében: a város keresztény lett, a közigazgatást fejlesztették, és közel 235 év után, az i. sz. IV. század végén ismét építkezésekbe kezdtek.
Az i. sz. VI. század végén, a VII. század elején a város hanyatlásnak indult. Földrengések rázták meg a területet, 541-542-ben pedig pestisjárvány tizedelte meg a lakosságot. A település azonban nem halt ki, az életben maradtak mezőgazdasággal foglalkoztak. Csak az i. sz. XIII. században tűnt el Szagalasszosz utolsó nyoma, mikor a szeldzsuk törökök az 1200-as évek elején a térségbe érkeztek.
Az ókori város helyén ma Ağlasun áll, melyet a már előbb említett szeldzsukok hoztak létre. A városban karavánszerájt és hammamot is építettek. Az i. sz. XVI. században a városban élénk társadalmi élet zajlott. Itt volt a régió legnagyobb piaca.
A belga Leuveni Egyetem tudósai az 1990-es években kezdtek hozzá az ókori település feltárásához. A régészek római fürdőkomplexumot, könyvtárat, több mint 80 szobás panziót és egy 9000 fő befogadására alkalmas színházat is találtak. A régészeti leletek ma a Burdur Múzeumban tekinthetők meg.
Kollár Kata – Türkinfo