Németország 2012-ben állította le Törökország fejlesztési támogatását. Mára egészen másfajta kép rajzolódik ki: az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után az ország 1,6 milliárd USA dollárral többet fordított humanitárius segítésnyújtásra 2013-ban, mint Japán vagy Németország.
Törökország a nemzetközi színpadon az egyik legnagyobb adományozó országgá vált. Hiszen felelős majdnem minden szomszédos államának nyugtalan helyzetében. Mindegy, hogy a Gázai övezet, Szíria vagy Irak, minden országnak segít, és menekültek nagy számát fogadja be saját területére. Egyetlen európai ország sem nyújt menedéket olyan sok embernek a válságterületekről, mint Törökország. Röviddel ezelőtt egy kurdok alkotta menekülttábort is létesített Észak-Irakban.
A harmadik legnagyobb adományozó ország
Időközben Törökország adja a világ összesített humanitárius alapjának 7,3 százalékát, ezzel a harmadik legnagyobb pénzadományozó az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után. Rövid idő alatt Ankara a kiadásokat 591 millió dollárra emelte. Az elmúlt évben Ankara mintegy 1,6 milliárd dollárt adott ki humanitárius segítségnyújtásra, írja a Sabah című török újság. Erre az országban levő körülbelül egymillió szíriai menekült szolgáltat alapot, akik a hazájukban három éve dúló polgárháború elől menekültek Törökországba. A befogadott menekültek száma a pénzügyi segítséggel együtt emelkedett az elmúlt években. Az ENSZ menekültügyi hivatala, az UNHCR, az országot 2013 óta az ötödik legnagyobb menekülteket befogadó országnak tartja, és ezzel együtt folyamatosan emelkedik a menekültek száma. A kis Libanonban pl. a menekültek száma 856 500.
Az Egyesült Államok még mindig a legnagyobb adakozó ország
Az adakozó országok statisztikáját továbbra is az USA vezeti. Csak a 2013-as évben 4,7 milliárd dollárt használt fel adakozásra az amerikai gazdaság. Az adományozó országok listáján a negyedik helyet Japán foglalja el, őt Németország követi a Nemzetközi Humanitárius Segélyszervezet statisztikája szerint. A legtöbb anyagi eszköz a szíriai segélyakciókra folyik be, már a 2012-es évben 1,5 milliárd dollárt utalt a török szomszéd nemzetközi forrásokból, és ezzel világszerte a legnagyobb adakozóvá vált.
Török menekülttábor Észak – Irakban
További ok a gyors emelkedésre az elmúlt fél év folyamán fellángoló konfliktus a szíriai rezsim, Irak és az „Iszlám Állam” között. Mind saját területén, mind a kurdok lakta észak-iraki területeken, Törökország a menekültek segítésén fáradozik. Az Iszlám Állam által üldözött jeziditák nagy része az észak–iraki autonóm területeken keresett menedéket, de sokan egészen Törökországig menekültek. Zakho város mellett egy új menekülttábort kellett létesíteni, adta hírül a Worldbulletin című hírújság. Az AFAD török katasztrófavédelem adatai szerint nagyjából 30 – 40 ezer jezidita menekülhetett Szíriába, miközben 6 500 további ember keresett menedéket a határ közelében. A Törökország által tervezett táborban 16 ezer menekültet szállásolhatnak el, írja a Hürriyet török napilap.
Ahogy a helyi vezetés ismertette, az észak-iraki kurd önkormányzati milícia és az USA együttműködése a radikális iszlamisták ellen nagyon eredményes. Mindazonáltal a konfliktus kezdete óta 1,2 millióan menekültek el az ENSZ adatai szerint. Csak a török határt 10 ezer jezidita léphette át.
Forrás: Deutsch Türkische Nachrichten
Fordította: Kozma Péter / Türkinfo
2014-10-20
Kozma Péter / Türkinfo