Anatólia szebbnél szebb, több méter magas tengerbe ömlő vízeséseket rejt. Hóolvadáskor és egész évben is különösen izgalmas látványt nyújtanak ezek a vízesések. De vajon melyik Törökország legszebb vízesése – tették fel a kérdést a szakértői zsűrinek, akik között van riporter, író, természettudós.
- KURŞUNLU-vízesés: Antalyában, a róla elnevezett Kurşunlu Természeti Parkban található ez a 18 méter magas vízesés. A park 1991-ben nyitotta meg kapuit, a 33 hektáros területen a csodás vízesésen kívül játszótér, étterem, gyalogos ösvény és szép panorámát nyújtó teraszok találhatók. A park az Antalya-Isparta országút 28. kilométerénél helyezkedik el.
- KAPUZBAŞI-vízesés: Ez a vízesés Kayseri hegymászóinak kedvelt helyén, az Aladağlar Nemzeti Park szélén található. A vízesés egy nagy szikla tetejéről óriási nyomással hét külön ágba áramlik. Az erős nyomás miatt a látványhoz lenyűgöző hanghatás is társul. A közelben bungalók és piknikezőhelyek is igénybe vehetők.
- MARAL-vízesés: Artvin zöldterületén belül a Maçahel-völgyben található az 5 méter magas vízesés. Nagyban hozzájárul a természet védelméhez, hogy a vízesést egy gyalogosösvényen kívül más úton nem lehet megközelíteni. A több száz éves fával körülvett több méteres vízesés lélegzetelállító látványt nyújt.
- TORTUM-vízesés: Az Erzurumban található 22 méter széles és 50 méter magas vízesés nemcsak Törökországban, de a világon is az egyik legjelentősebb vízesésnek számít. A vízesést egy földcsuszamlás alakította ki. Egy török fotóriporter szerint ez a hely teljességgel a természet csodája, páratlan képeket lehet itt készíteni, amikor napsütéses időben szivárvány jelenik meg a vízesés felett.
- AĞARAN-vízesés : A rizei vízesést 3 kilométeres körzetben kerthelyiségek veszik körül, vízzuhataga majdnem 50 méteres magasságból zúdul lefelé. Olyan lenyűgöző természeti kincs, amelyet látni kell. A környező kis tóban még úszni is lehet.
- DÜDEN-vízesések: Antalya városközpontjától mindössze 10 kilométerre Konyaaltı és Lara között két vízesés zúdul bele a Földközi-tenger kék vizébe. E két vízesés közül az Alsó-Düden vízesés 50 méterről, nagy hangrobaj kíséretében ömlik a tengerbe. Tőle 15 kilométerre található a Felső-Düden vízesés, amelynek szépségét az adja, hogy alatta egy barlang rejtőzik.
- MANAVGAT-vízesés: Az Antalya tartományban, Side közelében lévő vízesés vízmennyisége a téli hónapokban sokkal több, így ekkor még nagyobb erővel láthatjuk lezúdulni a vízzuhatagot. Az 5 méter magas vízesés teljes hosszában lenyűgöző látványt nyújt. Fontos megemlíteni, hogy a vízesés világszerte híres.
- ÇİSELİ-vízesés: A 6 méter magas vízesés Orduban található, télen-nyáron ugyanolyan az áramlása. A nagy vízesés alatt még három kicsi vízesés van. A látványosság körül elterülő természetes tavakban akár meg is mártózhatunk, két kilométerre ételt kínáló farm is várja a vendégeket.
- UÇAN 1és UÇAN2 vízesések: Antalyában, ha valaki vízesésről beszél, mindenki a már korábban említett Manavgat-, Düden- és Kurşunlu-vízesésekre gondol. De nem szabad megfeledkeznünk Törökország második leghosszabb túraútvonala mellett elhelyezkedő két vízesésről sem. Az Uçan1 62 méterről, míg az Uçan2 78 méter magasból zúdul le.
- MURADIYE-vízesés: A Van térségében fellelhető vízesés körülbelül 20 méter magasságú, a víz forrása pedig a Tendürek-hegységből ered. A környékéről kiváló kilátás nyílik a Van-tóra és a Süphan-hegyre is. A páratlan szépségű vízesés egy régi láva alagúton folyik keresztül. Télen a vízesés befagy, amely látvány fotósok seregét vonzza.
Forrás: hurriyet.com.tr
Fordította: Lantos Ágota