A török származású holland újságíró, író, televíziós személyiség Senay Özdemir megvalósított egy nagy álmot, létrehozta a borágazatban dolgozó nőket összekapcsoló Women in Wine Expót, amelyet évente más és más országban rendeznek meg. Idén – május 7. és 9. között – Tokaj ad otthont a konferenciának.
Hollandia, Grúzia, Nagy-Britannia és Portugália után Magyarországra érkezik a Women in Wine Expo (WIWE). Beszélgetésünk apropója természetesen ez, de az alapító Senay Özdemir hatása a borágazatra túlmutat a rendezvények szervezésén és moderálásán; több rangos borverseny elismert bírája is. A konferencia szervezése kapcsán elmesélte, hogy számára elengedhetetlen, hogy ő maga is izgalmasnak találja a témákat, egyértelmű legyen, mi az esemény célja, és mi a helyszínválasztás oka. A résztvevők gyakran sok ezer kilométert tesznek meg a konferenciák miatt, úgyhogy neki és csapatának időről időre fel kell tenniük maguknak a kérdést: miért is éri meg a vendégeknek ez a hosszú utazás – szerinte a sikerük kulcsa, hogy a kérdést rendszeresen meg is válaszolják maguknak.

A kiemelt fotó: Women in Wine / Senay Özdemir
VINCE: Hogyan kezdődött a Women in Wine, miért tartottad fontosnak, hogy elindítsd?
SENAY ÖZDEMIR: A texasi Austinban éltem akkoriban, és szerettem volna egy finom török vacsorát készíteni a barátaimnak, természetesen török borral kísérve. Csak akkor még nem tudtam, hogy Austinban nem fogok török bort találni, így egészen Houstonig kellett vezetnem – négy órát oda, négy órát vissza –, hogy két üveg török bort tehessek az asztalra. Akkor az autóban elgondolkodtam ezen, és felzaklatott, hogy a világ szinte semmit sem tud a bor szülőhelyéről. Anatólia az a hely, ahol a legelső bor készült, 8000 évvel ezelőtt. Olaszország, Franciaország, Spanyolország borvidékei ismertek, de mennyit tudunk a 8000 éves múltra visszatekintő török, grúz, örmény, libanoni borról?
Újságíróként úgy gondoltam, hogy feladatom ezt elmesélni. Elutaztam Törökországba, meglátogattam a borvidékeket, beszélgettem termelőkkel, és közben képeztem magam a borról, építve az újságírás, a PR és a könyvkiadás területén szerzett tapasztalataimra. Amikor török, holland és amerikai nők osztották meg velem a gondolataikat a borágazattal kapcsolatban, arra jutottam, hogy a leghasznosabb az lenne, ha találkozhatnának egymással, és megbeszélhetnék a problémáikat és ötleteiket. A Women in Wine Expo elsősorban a nők megerősítéséről, de a felfedezetlen borvidékek megismeréséről is szól. Sok helyütt még mindig háttérbe szorulnak az ágazatban dolgozó nők, ami összefügg azzal, hogy a hetvenes évek végéig szinte nem is léteztek női borkészítők – pontosabban nem dokumentálták őket, de valójában ott voltak, mint az apjuk vagy a férjük segítői. Erről beszéltem részletesebben is a 2017-es TED-előadásomban. Ma már más a helyzet, a borászati iskolákat például egyenlő arányban végzik el nők és férfiak.
A cikk forrása a vince.hu, ahol a folytatást is olvashatják.