Tíz másodpercen belül 99 százalékos pontosságú eredményt ad egy új koronavírus-teszt – legalábbis ezt állítják egy török egyetem kutatói.
A Bilkent egyetemen kifejlesztett Diagnovir nevű eljárás nanotechnológiával mutatja meg, hogy a szájból vett minta tartalmaz-e koronavírust.
Az eljáráshoz nem kell orrból mintát venni, csak a szájból vett nyálat keverik össze egy folyadékkal, amelyet végül patogéneket kimutató nanochippel elegyítenek.
„Nagy pontossággal találja meg a patogéneket fluoreszcens jelek segítségével” – magyarázta a technológiát a Nemzeti Nanotechnológiai Kutatóközpont (UNAM) kutatója, Aytac Seyman. A széles körben elterjedt, a vírus genetikai nyomait kimutató polimeráz-láncreakció (PCR) teszttel ellentétben a Diagnovir „a vírus jelenlétét vagy hiányát mutatja meg fejlett optikai módszerekkel”. A pozitív eredmény már 5-10 másodpercen belül látható, de a negatív eredmény is megvan 20 másodpercen belül.
A kutatók azt remélik, hogy ha a hatóságok jóváhagyják a tesztet, akkor két hónapon belül elkezdődhet a tömegtermelés, és le tudják cserélni a PCR-teszteket.
„A pandémia megfékezése szempontjából nagyon fontos, hogy gyorsan megtaláljuk a fertőzötteket és ők karanténba vonuljanak” – mondta Abdullah Atalar, a Bilkent egyetem rektora. Álláspontja szerint az eljárást más koronavírusok esetében is alkalmazni lehet. A SARS-CoV2 vírus mérete 150 nanométer, az UNAM kutatói pedig hasonló nanorészecskékkel foglalkoznak évek óta.
De már korábban is használtak nanotechnológiát a víruskutatásban. Dél-koreai kutatók 2019-ben publikálták azt az eljárást, amely arany nanorészecskékkel mutatták ki a MERS-CoV vírus jelenlétét. Ez az eljárás 10 percet igényelt, és a betegség korai fázisában mutatta ki a fertőzést. A mostani vírus kimutatására pedig a Maryland School of Medicine és a nápolyi Federico II egyetem is fejlesztett már nanotechnológiás diagnosztikai eljárást.
Jelenleg azonban a legelterjedtebb eljárás még mindig a PCR, amelyet komoly diagnosztikai laboreszközökkel lehet alkalmazni.
Forrás: hu.euronews.com