Ebru Aykut személyes hangvételű írása alapján
Törökországban 46 város közelében megtalálhatók, és 190 körüli azon hotelek és egyéb szálláshelyek száma, melyek 8.500 vendég fogadására alkalmasak és közvetlenül forrás- és gyógyvizek közelében, gyógyturizmus jelleggel történő felhasználására épültek.
Törökország óriási lehetőségekkel rendelkezik ezen a téren. A termálvizek hőfokuk, fizikai és kémiai összetételük szempontjából is igen változatosak. Az utóbbi években gyorsan növekszik a gyógyturizmus és az ezzel kapcsolatos üzletág, így Európában ezen a területen vezető státuszt ért el az ország, és a világon is a 7. a sorban.
Amennyire nyáron jól esik a hűvös tengervízben lubickolni, ugyanolyan nagyszerű ősszel és télen a meleg termálvízben. A törökországi SPA hotelek felszereltsége és vízzel való ellátottsága egyaránt biztosítja a gyógyulást és a pihenést. Reuma, bőrbetegségek, vérellátási problémák, szív- és légúti betegségek, emésztőrendszerrel vagy epehólyaggal kapcsolatos problémák, vese- és húgyúti betegségek: mindezek gyógyítására találunk alkalmas helyeket, sőt egy hétvégi rövid szabadság alkalmával a hétköznapokat is kipihenhetjük.
A termálvizek használata a római időkig nyúlik vissza. Akkoriban főleg a katonák kezelésekor és pihenésekor alkalmazták, azonban hasznosságát látva elterjedt a módszer a lakosság körében is. A Bizánci Birodalomban folytatódó termálvízhasználat szokása egyesülve a hagyományokkal, segítette a hamam (török fürdő) kultúrájának kialakulását. A fürdők már abban az időszakban sem kizárólag a tisztálkodást szolgálták. Sokkal inkább volt a társadalmi élet színtere, illetve a pihenés helye. Napjainkban a történelmi fürdők, illetve az azok mintájára készített új fürdők használata –megőrizve a funkciójukat – a luxus SPA hotelek szolgáltatásai közé tartoznak.
„Három éves voltam, amikor megismerkedtem a termálturizmussal. Nagymamámat minden évben elkísértük Balıkesir-Gönen forrásaihoz. Amikor a ramadan hónapja téli időszakra esett, akkor a hamammal is megismerkedhettem. Ugyanis ezen időszakban Amasyaban a fürdők a hajnali étkezés idejéig (sahur) nyitva voltak. Minden szomszéd és rokon odament fürdeni, ahol beszélgettek, vacsoráztak is, szórakozva töltötték idejüket.
Annyira szeretem ezeket a jótékonyhatású vizeket és alkalmakat, hogy nem akartam férjhez menni az esküvő előtti hagyományos hamamban történő fürdés nélkül. Manapság már férjemmel megyünk minden télen, hogy valamelyik termálhotelben élvezzük a lehetőséget.” – meséli Ebru Aykut, a szerző személyes élményeit
İzmir, Balıkesir, Bursa, Yalova, Afyon, Ankara és Denizli a legfontosabb területek, ahol a termálturizmus jelen van, azonban folyamatban van egy országos projekt, mely arra hivatott, hogy újabb területeken erősödjön a látogatottság. Olyan szállodák építését támogatják, ahol világszínvonalat is meghaladó minőségben készül török fürdő, szauna, sószoba, páraszoba, élményzuhany, illetve olyan szolgáltatásokat nyújtanak mint a masszázs, az aroma terápia és a személyre szabott kezelések. Mindezen eszközökkel segítik a stresszoldást, az egészséges test és lélek egyensúlyát. A legjobb pedig, hogy olyan környezetben találhatók, mely lehetőséget nyújt kirándulásokra és gasztronómiai élményekre is.
ANKARA
Kızılcahamam Ankarától 85 km távolságban van, termálhoteljének neve: Çam Thermal Resort & SPA. Nevében is szerepel (çam), és valóban a fenyőerdő közepén található – ezáltal nagyon nyugalmas hely. Ha már itt járunk meg kell látogatni a Soğuksu Nemzeti Parkot, az tündéroszlopokat és az Alicin kolostort.
İZMİR
A város híres termálvizeiről. A történelemben való kutakodás során Agamemnon források néven találhatunk rá. Ma Balçova kerületben találhatók a fürdők és a hotelek, melyek közül a legszínvonalasabb a Kaya İzmir Thermal & SPA Hotel. Úgy érezhetem itt magam, mintha Izlandon a Kék lagúnában lennék. A hűvös éjszaka közepén a melegvizes medencében pihenhetek. Annak ellenére, hogy a hotel a városban található, fenyőerdő veszi körül, és lábunk előtt hever az egész izmiri öböl.
AFYON
Törökország termálforrás központjának is tekinthető Afyonkarahisar. Ennek megfelelően több hotel és fürdő is várja a pihenni vágyókat. Különleges élmény lehet a Budan hotel barlangszerű fürdője. A téli hónapokban hóval fedett táj közepén való fürdésre készülhetünk. Amennyiben itt járunk, nem hagyhatjuk ki a Frígia-völgy meglátogatását és a híres helyi kolbász (sucuk) és tejszín (kaymak) megkóstolását.
BALIKESİR
A világon a svájci Alpok után oxigénben legdúsabb környezetet a Kaz-hegységben találhatjuk. Nos, ha ilyen tisztalevegőjű környezetben kívánjuk eltölteni szabadságunkat, ide kell látogatni. Számtalan hotel áll rendelkezésre magas szintű szolgáltatásokkal. Érdemes részt venni olyan programokon is, mint az égei-övezeti ételek készítésének oktatása vagy a szervezett hegyi túra.
DENİZLİ
Pamukkale jótékony hatású forrásai az ókori időket idézi. Az UNESCO Világörökségi Listájára is felkerülő Pamukkale és Hierapolisz minden igényt kielégítő lehetőség a turistáknak. Hotelek sorából választhatunk – igényünk és pénztárcánk szerint.
2300 éves történelemi örökség maradványai között sétálhatunk, megnézhetjük a híres hófehér hegyoldalt Pamukkale medencéiben lépdelve. Legalább egyszer érdemes úszni a híres antik oszlopokkal teli fürdőben (Kleopatra havuzu), mely télen-nyáron 36 fokos. Amennyiben másféle vízben szeretnénk gyógyulni, akkor a szomszédos Karahayıt (más néven a Vörös víz fővárosa) egyik hoteljét kell kipróbálnunk.
YALOVA
Most lássuk az Isztambulhoz közelebbi helyszíneket, ismerkedjünk meg a Márvány-tenger körüli termálkörzetekkel.
Yalova egyik leghíresebb szállodájának, a Limak Thermal Boutique Hotelnek történelmi jelentősége is van, ugyanis a hely első vendége Mustafa Kemal Atatürk volt. Természetesen ez a történelmi hotel mára napjaink igényeinek megfelelő színvonalon került felújításra. A szobák számozása Atatürk születési évével, azaz 1881-gyel kezdődik, és 1938-ig, életének utolsó évéig folytatódik. A vendégek számára kialakított kávézósarkot egy olyan fotó díszíti, melyen Atatürk török kávét iszik a hotelben.
BURSA
Termálturizmusáról szintén híres terület Bursa is, ahol szebbnél szebb termálhoteleket találhatunk. A város központjában épült, és a „Régi források” vizét használó Kervansaray Thermal Hotel a történelembe repíti vendégit. A fürdések közötti órákban kihagyhatatlan úti cél lehet a régi török építészet kiemelkedő alkotása, az Ulu mecset. És biztosan marad idő egy iskender kebabra is, melynek ez a város a hazája.
A szerző személyes javaslatai a kellemes pihenéshez:
Ne maradjon otthon a sétához, sporthoz megfelelő ruházat és cipő, mert a hotelek jellemzően erre alkalmas területeken fekszenek.
Legyen nálunk úszósapka, mert a legtöbb helyen annak viselése kötelező.
Ne feledjük! Meg akarunk szabadulni a stressztől, ezért ne csak a testünk pihentetésre, hanem a lelkünkre is figyeljünk oda a nyaralás alatt.
Használjuk ki az alkalmat és kössük össze a pihenést a közösségi médiától való megszabadulással is, egy ún. digitális detoxszal. Ha van rá mód, elő se vegyük ezeken a napokon a telefonunkat!
Fordította: Erdem Éva – Türkinfo