Legyen tél vagy nyár, Isztambulban, a bazárban, a hatalmas tömegben legfeljebb topogni lehet. Sebaj, bőven marad idő a nézegetésre. Kertbarát szemmel inkább a Fűszer- más nevén Egyiptomi Bazár kínál különleges érdekességeket. Az épületben szemnek, orrnak kápráztató csodákat lehet találni: olyan szárított, őrölt fűszereket, virágokat, más növényi részeket, amilyeneket nálunk legfeljebb az apró zacskókba zárt keverékekhez használnak. Itt viszont az alapanyagot teljes valójában lehet felismerni.
A mag és a szárítmány külön üzletág
Akit a szokásos kíváncsiságnál is jobban érdekelnek a fűszerek, szárítmányok, vigyen magával zsebkönyvet, és nem ártana egy gurmandszótár sem. Az árusok törökül biztosan sokat tudnak portékájukról, sőt van, aki angolul is elmondja a lényeget, de biztosabb forrás a szakirodalom, és így a nyelvi nehézségek is áthidalhatóak. Ajánlható módszer a fényképezés is, a fényképet otthon nyugodt körülmények között lehet elemezni.
Édesség, fűszer, szivacs – mindegy, csak vegyék!
A Fűszer Bazár oldalában, a szabadban húzódnak meg az isztambuli gazdabolt árusai. Itt már kisebb a tömeg, nem a turisták tapossák egymást. Ide határozott céllal érkezik a látogató. A bazár más áruféleségeivel összehasonlítva, mondhatni, szegényes a helyi dísz- és haszonnövénypalánta kínálata. De itt vannak a mediterrán faiskolai növények is. Egy korábbi látogatásomkor vásároltam egy különleges mintázatú csíkos rózsát, amit sikerült is hazahozni. A helyi, fémből, fából, műanyagból készült kéziszerszámok láttán megállapíthatjuk, hogy a magyarországi szakboltok kínálata jobb.
kapanyel.reblog.hu