Szíriában Törökország a nagy nyertes, Irán a vesztes, Európa kivár

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Izrael és Törökország számára is nagyon fontos lesz az, hogy hogyan sikerül rendezni a szír konfliktust Aszad elnök megbuktatása után, a jelenlegi helyzetnek egyelőre Irán a nagy vesztese – mondta Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Mohamed el-Basírt, Idlíb tartomány ellenzéki kormányzatának vezetőjét nevezték ki az átmeneti szíriai kormány élére, amelyet 2025. március 1-jéig vezethet. Az Aszad-rendszer bukása és a hatalomváltás után a jelenlegi vezetés ígérete szerint kiegyensúlyozott viszonyra törekszik a Közel-Kelet meghatározó szereplőivel, de Csicsmann László az InfoRádióban arról beszélt, hogy igencsak eltérőek az érdekek a térségben.

A Közel-Kelet-szakértő emlékeztetett, hogy az elmúlt napokban markáns katonai támadásokat intézett Izrael a szíriai haditengerészet és a légierő létesítményei ellen. Szerinte ennek az a célja, hogy Szíria stratégiai kapacitásait meggyengítsék, mert így az ország felől a közeljövőben nem várható számottevő támadás Izrael irányába. „A felkelők vezetője jelezte, hogy szeretne békésen együtt élni Izrael állammal. Kérdéses, hogy egy ilyen típusú katonai beavatkozás mennyire alapozza meg egyébként a kapcsolatokat” – tette hozzá a Budapesti Corvinus Egyetem tanára.

A szakértő szerint Törökországnak egyértelmű célja, hogy az északi területeiről minél gyorsabban visszatelepítse a több mint hárommillió regisztrált menekültet. Ebben az értelemben a mostani fordulat elsősorban Ankara érdekeit szolgálja, ugyanakkor Csicsmann László arra figyelmeztetett, hogy a politikai és a gazdasági helyzetet sem segítené elő, ha hirtelen megjelenne hárommillió hazatérő szír állampolgár, akinek még lakóhelye sincs.

A szakértő szerint Irán a nagy vesztese a szíriai változásoknak, és jelenleg nincs is olyan állapotban, hogy érdemben be tudjon avatkozni. Az öböl menti gazdag országról pedig úgy vélekedett, hogy egyelőre kivárnak, de az nyilvánvaló, hogy Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek sem érdeke, hogy esetleg egy iszlám alapelveken nyugvó kormányzat jöjjön létre, amire pedig szerinte továbbra is esély van.

Folytatás

Forrás: infostart.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here