Szerelemért Törökországba

Kollár Krisztina története valamelyest eltér a külföldön élő baranyaiakat bemutató sorozatunk eddigi darabjaitól, hisz eddigi portréink szereplői munkát keresni indultak külföldre. A 30 éves pécsi hölgy azonban a szerelem miatt utazott Törökországba.

– Hogyan kerül egy fiatal pécsi lány Isztambulba?

– A szerelem miatt – legalábbis én így. Már több mint öt éve 2007 októbere óta élek az országban, arra rá egy hónapra házasodtunk össze a férjemmel, aki török. Interneten ismerkedtünk össze, de nem társkereső oldalon, egyszerűen csak angolul akartunk mindketten beszélgetni, gyakorolni a nyelvet. Aztán kilenc hónap skype-olás után már kezdett „gyanús” lenni a dolog. És úgy gondoltuk, ideje lesz személyesen is találkozni, így én kiutaztam.

– A férjed mivel foglalkozik? Hívő muzulmán?kollar-krisztina

– Gépészmérnök. Nem vallásos, és a családja sem az.

– Ha vallásos lett volna, akkor is Törökországba költözöl?

– Azt hiszem nem. Az ember alkalmazkodik egy határig, de én nem tudnék egy muszlim családban élni. Nem csak a fejkendő miatt, nekik az egész világszemléletük más, mint a miénk. Nem rosszabb vagy jobb, egyszerűen távol áll attól, amit mi európaiak megszoktunk.

– A családod nem féltett?

– Otthon persze féltettek az elején, ma már tudják, hogy nincs mitől tartaniuk. Ennek ellenére azért nehéz a szüleimnek, főleg amióta megszületett az unokájuk. A kislányom másfél hónapos.

– Arra nem gondoltatok, hogy Magyarországra költözzetek inkább?

– Ez egy percig sem merült fel. Egyszerűen és logikusan végiggondoltuk, melyik az az ország, ahol esetleg egy fizetésből is meg lehet élni, ha a másik nem talál munkát. Sajnos Magyarországon két fizetésből sem lehet megélni.

– Milyen volt a kezdet?

– Törökül egy szót sem beszéltem, csak angolul, ami a férjemmel, és néhány ismerőssel, baráttal való kommunikációra volt elég volt, egyébként meg voltam lőve. A családtagok nagy része szinte semmit nem beszél idegen nyelven, és az sem várható el, hogy mindenki tudjon angolul, pl. egy kis boltban. Nyilvánvaló volt, hogy nekem kell megtanulnom törökül, de ha külföldön élsz, előbb-utóbb rád ragad az ország nyelve, ha akarod, ha nem.

A cikk folytatása >>>

BAMA