Szenzációsnak mondható régészeti felfedezés Tolnán, a Malom utcában: egy építkezés során megtalálták a 16. században épült török fürdő épületének maradványait.
A tolnai Duna-parthoz közel, a Malom utca 51. szám alatt állt egy szoba-konyhás, romos lakóház, amelynek bontását idén augusztus elején kezdte meg a tulajdonos. A munkálatok közben a padlózat alól egy széles, kőből készült fal maradványa bukkant elő. A tulajdonos érzékelte, hogy valami különleges dologra lelhettek, ezért azonnal jelezte a dolgot ismerősének, egy helytörténészként is tevékenykedő tanárnak, aki megerősítette: a kőfal egy történelmi időkbe visszanyúló épülethez tartozik. Értesítették a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeumot, az intézmény igazgatója, a régész Ódor János vezetésével augusztus 20. után megkezdődött a telken az úgynevezett mentő feltárás.
Korábban is találtak már középkorból származó faragott köveket
Ódor János érdeklődésünkre elmondta: a Malom utcában a korábbi években is találtak már középkorból származó, másodlagosan felhasznált, építésre használt faragott köveket. A mostani esetet megelőzően, 2017-ben a szomszédos telken, egy összedőlt ház átvizsgálása során egy falat támasztó külső pillérre bukkantak, de nem tudták pontosan megállapítani, hogy az milyen épülethez tartozott, és milyen korú lehetett.
A mostani mentőfeltárás során talált leletek és megfigyelt épített jelenségek – valamint a rendelkezésre álló írásos források – alapján azonban kijelenthető, hogy a helyi török fürdő romjaira bukkantak. Pontosabban csak egy részére, mivel az épület alapja a szomszédos telkek alá is átnyúlik.
Forrás: www.teol.hu