Az Énekesnők a nagyvilágból sorozat Palya Bea ötlete alapján, az ő 2014-es, Nő című albumát továbbgondolva indul el. Közös koncertre híva azokat a „dalos-tündéreket, zenész-amazonokat”, akiknek Bea „az életét köszönheti”, akik „simogatták, elringatták, vagy felébresztették rossz álmaiból”. És akiket feltétlenül meg kell ismertetnie velünk. Egy-egy estén így két produkciót hallhat a közönség: az egyiket tőle, a másikat pedig selymes, ám ellenállhatatlan erejű hangon éneklő vendégétől, akivel – hogy selymeik igazán összefonódjanak – egy közös dallal is készül.
Első vendége napjaink legragyogóbb rembetiko-csillaga, Çiğdem Aslan, aki isztambuli kurd családban cseperedett fel, és az egyetemi klubban kezdte énekelni kedvenc kurd, örmény, görög és szefárd dalait. Majd Londonba költözött, ahol – többek közt – a ma már világhírű She’koyokh klezmeregyüttes tagja lett. Első szólóalbuma, a 2013-as Mortissa azokat a harmincas évekbeli görög énekesnőket idézi meg, akik az uralkodó szokásokkal szemben nem rejtették véka alá a hasissal, az alkohollal és a férfiakkal kapcsolatos vágyaikat, de mortissának nevezik ma a szabadon véleményt nyilvánító, független nőket is Törökországban.
„Abszolút kábító anyag… vigyázat, fertőző!” – írta róla a BBC-s Cerys Matthews, és a legkevésbé sem alaptalanul. Valóban bódító, ahogy Aslan énekel. Arra szolgáltatva bámulatos példát, miként lehet erőlködés és félreértett modernitás nélkül felfrissíteni és lenyűgözővé tenni egy hagyományt.
mupa.hu
További információk a Müpa oldalán.
Az esemény Facebook oldala: