Egy kis régészcsoport Törökország délkeleti részén, a ma Çemka Höyük néven ismert újkőkorszaki település lelőhelyén bukkant rá egy nő maradványaira, akit körülbelül 12 ezer évvel ezelőtt temettek a helyszínen. A kutatók szerint a temetkezés módja arra enged következtetni, hogy a nő sámánként tevékenykedhetett.
A nő a 2019-ben megtalált leletek alapján 25-30 éves lehetett halála idején. Maradványaira egy sárból készített épület padlózata alatt találtak rá, ami összhangban van azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek szerint a korban – amikor az emberek még vadásztak és gyűjtögettek, de már kisebb településekbe kezdtek rendeződni – elterjedt volt az emberek saját házuk alá temetésének gyakorlata.
Egyvalamiben mégis egyedi ez a lelet: a nőt többféle állattal együtt temették el, ráadásul mivel halála idején még nem kezdődött meg az állatok háziasítása, a mellé temetett állatok mind vadak lehettek.
Az állatokat a kutatók szerint gondosan helyezték el a sírban: közvetlenül egy őstulok koponyáját a nő teste fölé helyezve, míg az állat állkapcsát a koponyától leválasztva, a nő lábánál találták meg. A többi csont között volt fogolyszárnyból, nyesttől, juhtól és kecskétől származó is.
A kutatók szerint az, hogy hasonló temetkezési szokással a környéken még nem találkoztak, arra utal, hogy a nő különleges helyet foglalt el a társadalomban, sőt valószínűleg sámánként tevékenykedett. A sámánoknak különböző korabeli hiedelmek szerint különleges kapcsolatuk volt a szellemekkel, és szoros kötelék fűzte őket az állatokhoz, illetve azok szelleméhez.
Forrás: qubit.hu