Pamukkale, Kleopátra és a fürdők

Kép forrása: youtube

Bár Kusadasiban még mindig több a turista, mint az orientalista, azért ez az Égei-tenger partján fekvő törökországi város a Kelet kedvelői számára is rejteget néhány érdekességet.

Ezek egyike a XVII. században épült karavánszeráj, amit a XX. században átalakítottak luxusszállóvá. A szálloda híresebb vendégei között volt II. Erzsébet angol királynő (1952-2022) és Jimmy Carter amerikai elnök is (1977–1981). Carter nevéhez nemcsak a magyar Szent Korona visszaadása kötődik (1978), de az ő elnöksége alatt született meg az Egyiptom és Izrael közötti különbéke megállapodás (1979). A karavánszeráj és Egyiptom történelme is összefonódik, ugyanis a szerájt építtető Öküz Mehmed pasa korábban Egyiptom kormányzója volt (1607–1611).

Tovább kalandozva a múltban, azt is tudjuk, hogy a közeli Epheszoszban megfordult VII. Kleopátra fáraónő (i.e. 69–30) is. Ő legelőször a mai Törökországban lévő Tarszoszban (ma: Tarsus) – Pál apostol szülővárosában – találkozott a híres római hadvezérrel, Marcus Antoniussal (i.e. 83–30). Az eseményről, amely i.e. 41-ben történt, Plutarkhosz (i.sz. 46–125) a következőket írta: Kleopátra aranyozott fedélzetű bárkáján bíborvitorlákkal hajózott fel a Küdnosz, azaz a mai Berdan folyón. „Maga Kleopátra aranyhímzésű baldachin alatt feküdt, ugyanolyan díszes öltözetben, ahogyan Aphroditét szokták lefesteni, oldalán a festmények Erószaihoz hasonló ifjak álltak és legyezték. (…) Az emberek nyomban ellepték mindkét partot a torkolattól kezdve, és lejöttek a városból, hogy tanúi legyenek a csodás látványnak. Az agoráról mindenki odasietett, és Antonius a végén egyedül maradt kormányzói emelvényén ülve; szájról szájra terjedt a hír a lakosság körében, hogy Aphrodité érkezett meg Dionüszoszhoz Ázsia üdvére.” (Plutarkhosz: Párhuzamos életrajzok, Helikon Klasszikusok, 1978). Kleopátra és Marcus Antonius szerelme egy politikai szövetsége is volt Egyiptom és Róma között. Ennek a szövetségnek viszont komoly ára volt. Miután Iulius Caesar a vele ugyancsak szerelmi viszont folytató Kleopátra segítségével megszilárdította a hatalmát Egyiptomban (i.e. 47), Kleopátra húgát, az ellenük mindig lázadó IV. Arszinoét (i.e. 63–41) az epheszoszi Artemisz templomba száműzték. IV. Arszinoé hat évet élt Epheszoszban, majd Kleopátra kérésére, i.e. 41-ben Marcus Antonius parancsára megölték. IV. Arszinoét Epheszoszban temették el. Sírja, az Octagon, a kor görög és római stílusaival ellentétben, nyolcszög alakú volt, és az alexandriai világítótornyot mintázta. A XX. században, miután a sírt felnyitották, a tudósok egy 17-20 éve körüli lány csontvázát találták meg.

Folytatás

Forrás: nepszava.hu