Nemzetek példaértékű összefogása a parlagi sas védelme érdekében

A parlagi sas a természet gyönyörű csodája, ám példa arra is, ha nem vigyázunk rá, bizony a faj eltűnhet örökre. Évtizedek óta a fokozottan védett madarak listáján szerepel világszerte.

Fotoğraf: © Özden Sağlam
forrás: dogadernegi.org

Magyarországon a 2020. évi sasszinkron (madarak számlálása több területen párhuzamosan, előre szervezetten) során összesen 805-859 rétisast és 390-403 parlagi sast (Aquila heliaca, şah kartal) sikerült megfigyelni. Hogy el tudjuk képzelni ezt a nagyságrendet: a legjobb sasélőhelyeken átlagosan 2900 focipályányi területet kell bejárnunk ahhoz, hogy egyetlen rétisassal találkozzunk, míg a parlagi sas esetében ehhez már közel 5985 focipályányi területet kell átvizsgálni.

Törökországban még rosszabb a helyzet: becslések szerint mindössze 50-80 pár található. Míg Magyarországon már a 2000-es évek eleje óta foglalkoznak a sasok védelmével, Törökország sokkal később ismerte fel ennek jelentőségét.

Óriási lépés azonban, hogy csatlakoztak a BirdLife International égisze alatt működő bolgár–magyar együttműködéshez.

A bolgár szakemberek az ország európai területein, míg a magyar szakemberek három kis ázsiai mintaterületen kezdtek állományfelmérésbe. 2007-ig egész Törökország területén csak 1-2 aktív parlagi sas példány volt ismert, viszont a megfigyelési adatok alapján nagyobb populációk létezése volt feltételezhető.

Az együttműködésnek köszönhetően az első években a fajjal kapcsolatos ismert adatok száma jelentősen nőtt, hiszen az európai oldalon már 26, az anatóliai mintaterületeken pedig már 20 aktív parlagisas-territóriumot sikerült felfedezni.

A magyar szakemberek 2009/2010-ben közel 500 fokozottan védett ragadozómadár-megfigyelést rögzítettek, amelyek közül a 180 parlagi sasra vonatkozó adat több, mint a Természetvédelmi Egyesület (Doga Derneği) által vezetett török Madár Adatbankban (Kuş Bank) jegyzett összes korábbi kis ázsiai megfigyelés során rögzített információ.

Megfigyelésen
Fotó: Horváth Márton (www.mme.hu)

Törökország 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben együttműködést írt alá Magyarországgal, melynek köszönhetően – magyar szakemberek közreműködésével – Bolu, Çankırı, Çorum, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara és Eskişehir területén 39 fészket kutattak fel.

2018-ban 8 parlagi sasra nyomkövetőt helyeztek, tavaly a magyar megfigyelőkkel 3 új fészket találtak, és egy fiókára helyeztek nyomkövetőt. Ezenkívül 2 új fészekben 3 rétisasra is felhelyezték a jeladókat.

Nézzenek bele, milyen is egy madárvédő élete! Cansu Özcan biológust kísérhetjük el bolui utazására. Elmondja, hogy az ember úgy védheti meg a madarakat, ha nem vágja ki a fákat, ahová fészkelnek, nem éli fel az élelmet adó területeket, illetve körültekintéssel telepíti az elektromos vezetékeket.


Forrás: parlagisas.hu, dogadernegi.org, mme.hu

Erdem Éva – Türkinfo