Néhány magyar tojásból egy egész farm

Halis Katman török gazdálkodó 23 évnyi öntödei munkaviszony után nyugdíjas lett, és hobbiként gazdálkodásba kezdett: Isztambulból vidékre költözött, néhány tyúkot és 7 libát vásárolt. Így kezdte a szárnyasokkal való gazdálkodást 2014-ben.

2017-ben egy Magyarországon élő tenyésztővel folytatott tárgyalásokat, melynek eredményeként darabonként 5 EUR áron 300 (összesen kb. fél millió forint árú) kacsatojást vásárolt.

A magyarul pézsmaréce, vagy ahogy népiesen hívják, némakacsa nem ad ki hangot, mint más kacsák. Megjelenésének különlegessége a piros kinövés a fején, melynek formája maszkra emlékeztet. A madár török neve innen származik: maskeli ördek – azaz maszkos kacsa. Egy-egy madár 4 kg súlyúra növekszik meg.

Halis Katman a tojásokat első alkalommal gépben keltette ki. Mára már egész kacsafarmmá növekedett az állomány. Évente 2-3 alkalommal keltenek az anyamadarak 15-20 tojással.

A húsát nagyon kedvelik Törökországban, de még kelendőbb Irakban, Azerbajdzsánban és Türkmenisztánban. A török fajtát, melynek tollazata fekete-fehér, 50-100 TL  (2.500-5.000 HUF) áron lehet eladni. A ritkább – csokoládé és kék színű állatokat, melyek Európából származnak – 300-500 TL (15.000 – 25.000 HUF) áron tudja értékesíteni.

Mivel egyedül már nem győzte az igényeket kielégíteni, bevonta a környéken dolgozó tenyésztőket, és együtt egész kacsafarmot hoztak létre. Így lett néhány tojásból egy erős gazdasági vállalkozás.

Forrás: cumhuriyet.com.tr

Erdem Éva – Türkinfo