Nagy bejelentés érkezett Törökországból

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Törökország hivatalosan is kérelmezte a csatlakozását a BRICS-országok csoportjához, amellyel célja globális befolyásának növelése és új szövetségek kialakítása hagyományos nyugati partnerein kívül.

Recep Tayyip Erdogan török elnök kormánya szerint a geopolitikai erővonalak egyre inkább elmozdulnak a fejlett gazdaságoktól, így Törökország új diplomáciai irányt keres. Ez a lépés egyúttal Törökország azon törekvését tükrözi, hogy helyet találjon egy többpólusú világban, miközben NATO-tagsági kötelezettségeit is teljesíti – írja a Bloomberg.

Törökország, amely földrajzilag is hidat képez Európa és Ázsia között, már hónapokkal ezelőtt benyújtotta kérelmét a BRICS-hez való csatlakozásra. A háttérben részben az EU-tagsági törekvések kudarcai és a NATO-beli szövetségesekkel fennálló nézeteltérések állnak.

Erdogan szerint Törökország akkor válhat erős országgá, ha egyszerre javítja kapcsolatait a Kelettel és a Nyugattal. Ezt az álláspontját a hétvégén, Isztambulban tartott beszédében is megerősítette: „Törökországnak csak akkor lesz haszna, ha mindkét iránnyal javítja kapcsolatait, más módszerek csak ártanak.”

A BRICS, amely korábban Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát foglalta magában, az elmúlt időszakban négy új taggal bővült: Irán, az Egyesült Arab Emírségek, Etiópia és Egyiptom csatlakoztak a csoporthoz. Szaúd-Arábia is meghívást kapott, de egyelőre még nem döntött a csatlakozásról.

A BRICS további bővítése várhatóan a 2024. október 22-24. közötti oroszországi, kazanyi csúcstalálkozón is napirendre kerül, ahol olyan országok csatlakozása is szóba kerülhet, mint Malajzia, Thaiföld és Törökország szoros szövetségese, Azerbajdzsán.

A BRICS csoportosulás önmagát a Nyugat által dominált intézmények, például a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap alternatívájaként pozícionálja. Az új tagok számára lehetőség nyílhat a csoport fejlesztési bankjának finanszírozásához való hozzáférésre, valamint politikai és kereskedelmi kapcsolataik szélesítésére is.

Erdogan kormánya hosszú ideje vádolja a nyugati országokat azzal, hogy hátráltatják Törökország önálló védelmi iparára és erős gazdaságra vonatkozó törekvéseit. Az elnök többször is sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsának reformját, hogy az öt állandó tag bővüljön, és érdeklődését fejezte ki a NATO riválisaként létrehozott Sanghaji Együttműködési Szervezethez való csatlakozás iránt is.

Törökország BRICS-tagsági törekvése új korszakot jelenthet az ország globális politikájában, amely az erőegyensúlyok változásaira reagálva próbálja megerősíteni pozícióját egy mindinkább multipolárissá váló világban.

Forrás: www.portfolio.hu